PROČ JE DŮLEŽITÉ SLEDOVAT EXIF DATA FOTOGRAFIÍ

EXIF data jsou jednou ze základních informací o pořízené fotografii a najdete je u každého snímku, který byl pořízen digitálním fotoaparátem. K čemu jsou dobrá a proč byste se na tyto informace měli zaměřit?

At už vědomě nebo nevědomě, každý fotograf – který používá digitální aparát – se s EXIF daty pravděpodobně setkal. EXIF je zkratkou z anglického Exchangeable image file format a jedná se o tzv. metadata, která se ukládají společně s fotografií ve formátu JPEG, TIFF nebo RAW (formáty, které EXIF data nepodporují jsou PNG a JPEG 2000). Strukturu dat navrhla v roce 1998 japonská průmyslová asociace JEITA a od svého vzniku nejsou nijak oficiálně spravována.


Jiří Novák – Kamarádi

Hlavním smyslem EXIF dat je uložení veškerých informací o nastavení fotoaparátu v okamžiku expozice snímku. Tedy informace, které bylo v době analogové fotografie nutné ručně zaznamenávat do zápisníku společně s pořadovým číslem snímku (pokud je přístroj nezapisoval mezi jednotlivá políčka kinofilmu) se u digitálních fotoaparátů automaticky ukládají společně s fotografií a jsou její nedílnou součástí.

Díky EXIF datům tak můžete velmi snadno zjistit, jak byl fotoaparát nastaven v okamžiku expozice, což jsou velmi cenné informace, když se snímek nepodaří, ale naopak i v okamžiku, kdy se snímek podaří s jste s ním spokojeni.


Sylva Horáková – Kurkuma Latte

Jak s EXIF daty pracovat?

Jedno z doporučení profesionálních fotografů je velmi prosté: shromažďuje si snímky, které vás nějakým způsobem více zaujmou nebo osloví oproti těm ostatním, které jste pořídili, a poté se z nich poučte.

Pravděpodobně jste už podobnou situaci zažili, procházíte si snímky z dovolené a některé z nich vás zaujmou více než ostatní, jsou... povedenější, lepší a zajímavější. A přesně takové fotografie je dobré zkopírovat si do samostatné složky a následně zjistit, co mají společného.

A právě ony společné parametry vám pomohou zjistit EXIF data, obvykle se jedná o použitý objektiv, ohnisko a clonu, případně expoziční čas v případě záznamu dynamické akce a pohybu. Ve většině případů mají povedené fotografie některé z uvedených parametrů shodné, takže se můžete poměrně snadno učit a navíc zpětně zjistíte, který z parametrů expozičního trojúhelníku (čas, clona, citlivost) byl zvolen špatně v případě nepovedené fotografie.

Kde EXIF data najít

Vzhledem k tomu, že se expoziční metadata ukládají u všech snímků, můžete je zobrazit hned několika způsoby. Tím nejčastějším je zobrazení informací v režimu prohlížení snímků. Jakmile se přepnete do tohoto režimu, stačí stisknout tlačítko INFO a na displeji uvidíte základní EXIF data daného snímku společně s jeho náhledem a histogramem jasové složky a jednotlivých barevných kanálů.

Stejné informace získáte, pokud otevřete fotografii v programu Olympus Viewer, klepnete pravým tlačítkem myši na fotografii a v dialogovém menu pak vyberete poslední položku Vlastnosti. Následně se zobrazí u pravého okraje okna programu sloupec s několika podzáložkami – histogram, informace o fotoaparátu, informace o pořízení, informace o snímku a poslední je Exif.

V případě, že byste seděli u počítače, kde není program Olympus Viewer nainstalovaný, můžete informace u EXIFu přečíst velmi snadno přímo ve Windows. Stačí v průzkumníku klepnout opět pravou myší na fotografii, zvolit Vlastnosti a poté se přepnout na záložku Podrobnosti, kde najdete obsah EXIF dat.

Pozn. Titulní fotografie – Blanka Mináriková – V budove parlamentu

Komentáře

  • 1