5 TIPŮ PRO FOTOGRAFOVÁNÍ NOČNÍ OBLOHY A HVĚZDNÝCH DRAH

Velmi oblíbená krajinná fotografie v sobě zahrnuje mimo jiné i fotografování noční oblohy a jelikož je fotografie především o světle, kterého na noční obloze není mnoho, jsou takové snímky velkou výzvou.

Noční fotografování není zcela jednoduché, a to hned z několika důvodů – musíte velmi dobře znát funkce svého fotoaparátu a musíte je umět ovládat a nastavit. Především však musíte mít dostatek trpělivosti, času a výdrže, abyste mohli pořídit povedenou fotografii noční oblohy.

Zimní měsíce jsou pro noční fotografie ideální, jelikož nastává hluboká a temná noc, která trvá mnohem díle než v létě. Díky zcela jiné pozici Slunce vůči Zemi pak nehrozí přezařování slunečních paprsků odrazem v atmosféře a můžete tak bez problémů fotografovat. Rozhodně však nepodceňujte přípravu vybavení a ani přípravu sama sebe, noční teploty jsou velmi nízké a omrzliny na sebe nenechají dlouho čekat.

Fotit můžete buďto statickou noční oblohu anebo zkusit zachytit putování hvězd po obloze. V prvním případě je vhodné pracovat s mírně vyšší citlivostí, abyste zachytil maximální množství svítících bodů. Zároveň je ale potřeba použít dostatečně dlouhý čas pro zachycení oblohy, a přesto dostatečně krátký, aby nedošlo k pohybovému rozmazání vlivem otáčení Země kolem osy – i 30 sekund už může být dlouhých.

Ideálním řešením je použití paralaktické montáže, která zajistí stálé otáčení digitálu stejnou rychlostí jako se otáčí Země. Tím je zajištěno, že pozice hvězdy na scéně je stále stejná a nedojde tak k jejímu rozmazání ani při velmi dlouhé epxozici.

Pro zachycení hvězdných drah – startrails – je pak potřeba pracovat přesně naopak a ponechat aparát nehybný, přičemž právě rotace Země zajistí vykreslení hvězdných drah. Nejlepším režimem pro takovou fotografii je plný manuál a volba režimu Live Composite.

1. Kompozice je nejdůležitější

Při fotografování noční oblohy je velmi důležité, kam přesně zamíříte objektivem, od toho se totiž bude odvíjet tvar hvězdných drah. Pokud chcete dosáhnout divácky vděčného efektu v podobě soustředných kružnic, pak je třeba umístit do středu záběru polárku.

2. Vyberte vhodné místo a čas

Podobně, jako u jiných fotografických žánrů, i v tomto případě je doba focení velmi důležitá. Nejlepších výsledků obvykle dosáhnete uprostřed noci. Lokalita je taktéž důležitá, a to nejen z pohledu toho, co všechno na snímku bude vidět, ale hlavně kvůli světelnému smogu.

Většina a měst a vesnic je zahalena světelným smogem, který pochází z veřejného osvětlení, pro dobrou noční fotku je proto třeba navštívit místo, kde je množství světelného smogu minimální. Ideální jsou louky uprostřed lesů nebo louka na kopci.

3. Nezapomeňte na kontext

Jakkoli může být fotografie hvězdné oblohy atraktivní, velmi takovým snímkům pomůže zasazení do nějakého konkrétního prostředí nebo kontextu. Proto je vhodné vybírat záběry, na nichž je vedle oblohy ještě nějaký dominantnější prvek – koruny stromů, skalní pohoří, silueta železničního mostu apod. – z logiky věci je pak třeba vhodně zaostřit, aby i tyto objekty byly na snímku ostré.

4. Připravte se na nutnost postprodukce

Velké množství fotografií noční oblohy, které jste někde viděli, nejsou dílem jediné expozice, ale obvykle výsledkem několikahodinové práce, při níž se spojují jednotlivé dílčí snímky dohromady a vytvářejí tak finální fotografii.

Častým problémem bývá při dlouhé expozici vyšší šum na snímku, který vzniká zahříváním snímače. Redukce šumu dostupná ve fotoaparátu bývá v takovém případě dostatečná. Pokud by se vám ale snímek nepozdával, můžete zkusit pořídit několik snímků s kratším expozičním časem a poté je složit dohromady. Takovým způsobem také zachytíte putování hvězd po obloze, nesmíte ale pohnout stativem ani aparátem.

5. Zvolte vhodné vybavení

Pro statické snímky noční oblohy jsou ideální velmi širokoúhlé objektiv, s nimiž zachytíte krásné scenerie. V okamžiku, kdy ale plánujete fotit hvězdné dráhy, můžete bez obav využívat i delší ohnisko, u něhož se mimo jiné rychleji vykreslují hvězdné dráhy. Vhodné jsou pak světelné objektivy, jelikož nemusíte příliš zvedat citlivost.

Komentáře

  • 1