7 NEJČTENĚJŠÍCH ČLÁNKŮ ROKU 2017

Začátek roku je obvykle obdobím pro ohlédnutí se zpět za uplynulými dvanácti měsíci. Ani v našem případě tomu nebude jinak, a proto se podíváme na nejčtenější články, které jsme pro vás v roce 2017 připravili.

Jednoznačně nejoblíbenější sekcí blogu mujolampus.cz jsou dlouhodobě Tipy a triky, v rámci nichž přinášíme řadu praktických tipů pro fotografování a také postřehů z praxe. Máte-li námět na konkrétní téma, které bychom pro vás a vaši potřebu měli zpracovat, určitě budeme rádi, pokud se s námi podělíte v diskuzi.

Makrofotografie patří mezi jedny z nejoblíbenějších fotografických žánrů, ostatně není se čemu divit, protože návštěvu makrosvěta není třeba nijak složitě plánovat a můžete se do něj ponořit i v případě nepříznivých světelných podmínek, které panují zejména v zimních měsících. Největší zájem byl o článek Výběr ostřícího bodu v makrofotografii, kde jsme si detailně ukázali, jak změnit velikost ostřícího bodu pro perfektní zaostření malých objektů.

Velmi praktická a mnoha uživateli také preferovaná funkce bezzrcadlovek Olympus, je vzdálené ovládání fotoaparátu prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu. Aplikace O.I. Share nabídne hned dva způsoby vzdáleného ovládání – jednak je to režim dálkové spouště a jednak je to tzv. zrcadlení, kdy na displeji mobilního zařízení vidíte stejný obraz, jako v hledáčku fotoaparátu. Podrobný návod na práci s mobilní aplikací najdete v článku Jak na dálkové ovládání fotoaparátu.

Žádný objektiv není dokonalý a u všech najdeme více či méně se projevující optické vady. Ty nejčastější jsou díky sofistikované optické konstrukci eliminovány, některé z nich jsou však vlastní konkrétním ohniskům a kupříkladu vinětace bývá i velmi oblíbeným výtvarným prvkem ve fotografii. Přehled těch nejčastějších jsme přinesli v článku Vady objektivů, se kterými se můžete setkat.

Časosběrná nebo také timelapse fotografie zažila v posledních letech velký boom, díky digitálnímu záznamu je totiž mnohem jednodušší pořídit sérii fotografií, které zachycují v čase konkrétní děj. Bezzrcadlovky Olympus navíc mají přímo funkci časosběrného snímání integrovanou, takže není potřeba žádného dalšího příslušenství, které by zajišťovalo násobnou expozici v pravidelném intervalu. Více najdete v článku Jak na časosběrné snímání.

Objektivy jsou nezbytným doplňkem všech bezzrcadlovek a málokterý fotograf si vystačí pouze se základním zoomem, který je součástí prodávaných setů. Obvykle je dalším pořizovaným objektivem pevné světelné ohnisko, které se hodí jak pro fotografování za zhoršených světelných podmínek, tak i pro práci s hloubkou ostrosti. Širokoúhlé objektivy jsou pak ideálním nástrojem pro reportáž a přiblížení se k centru dění. Tyto a další benefity jsme nakousl v článku Proč si pořídit širokoúhlý objektiv.

Streetfotografie a černobílé provedení obrazu jsou jako bratr a sestra, ostatně většina dnes již kultovních reportážních snímků, které vznikly v průběhu 20. století byla snímána černobíle. My jsme se podívali na 4 důvody proč je černobílá fotka ideální pro streetfotografii.

Správně zaostřená fotografie je společně s korektní expozicí základním předpokladem úspěchu. Moderní fotoaparát zvládají bezproblémové a přesné automatické ostření bez sebemenšího zaváhání. Občas se ale ocitneme v situaci, kdy je potřeba ostřit ručně anebo zvolit vhodnější režim ostření automatického. A právě této problematice jsme se věnoval v článku Naučte se správně a spolehlivě ostřit.

Komentáře

  • 1