NAUČTE SE FOTOGRAFOVAT KRAJINU VE VYSOKÉM ROZLIŠENÍ

Maximální množství detailů, perfektní ostrost a díky tomu skvěle vypadající výtisky – to jsou typické vlastnosti, které by měla mít povedená fotografie krajiny. Bezzrcadlovky Olympus vám cestu usnadní.

Ačkoli je za námi megapixelová válka napříč výrobci a současné fotoaparáty již mají umírnění rozlišení vzhledem k velikosti snímače, občas se naskytne situace, kdy by většina fotografů ocenila možnost fotografovat v opravdu vysokém rozlišení.


Jarní – Marek Ondráček

Důvodů může být několik – již zmíněné množství detailů, potřeba velkého obrazu z důvodu velkoformátového tisku anebo jen proto, že nemáte k dispozici objektiv s delším ohniskem a potřebujete udělat výřez ze snímku při zachování dostatečného množství obrazových dat.

Všechny výše uveden požadavky je možné vyřešit poměrně snadno díky funkci High Res Shot, kterou najdete u bezzrcadlovek Olympus a umožňuje pořídit fotografii s vysokým rozlišením. Principiálně se jedná o fotografii, která je složena ze čtyř samostatných dílčích snímků, přičemž každý z nich je pořízen v jiné pozici snímače. Ten je totiž stabilizovaný pomocí magnetického pole, ve kterém se pohybuje.

Výsledná fotografie má tedy čtyřikrát vyšší rozlišení, než je rozlišení snímače, finální velikost snímku je tedy až 64 Mpx nebo 80 Mpx v RAWu, respektive 40 či 50 Mpx v JPEGu ( v závislosti na rozlišení snímače aparátu). To znamená nejen větší množství detailů, ale také lepší podání barev a výrazně nižší úroveň šumu.


Mocné slunce – Marek Ondráček

Jak fotit ve vysokém rozlišení

Abyste mohli funkci fotografování ve vysokém rozlišení využít a plně si vychutnat až neuvěřitelné obrazové výsledky, je třeba fotografovat ze stativu kvůli zamezení nechtěného pohybu fotoaparátem a v ideálním případě byste se měli zaměřit především na statické scény, kde nehrozí vznik „duchů“ z důvodu multiexpozice a následného složení zdrojových snímků.

Fotografie s vysokým rozlišením je dostupná ve všech pokročilých expozičních režimech a můžete ji aktivovat dvěma způsoby. Tím jednodušším, je vstup do rychlého menu (přes tlačítko OK) a následně výběr položky pro volbu řízení závěrky, kde najdete na posledním místě za uživatelskou samospouští volbu Snímek s vysokým rozlišením.

Druhou možností je vstup do velkého Menu, poté zvolte Fotografické Menu 2, kde najdete položku Snímek s vysokým rozlišením. Šipkou doprava se pak dostanete k podrobnějšímu nastavení, kde si můžete zvolit prodlevu mezi stiskem spouště a exponováním první fotografie.

Komentáře

  • 1