OBJEVTE REŽIM LIVE COMPOSITE

Expoziční režim Live Composite, který najdete ve všech současných fotoaparátech Olympus Pen a OM-D je velmi specifickým a nenajdete jej u jiného výrobce digitálních fotoaparátů.

Při noční fotografii nebo malování světlem je třeba pracovat s relativně dlouhými expozičními časy. V praxi se proto používají buďto dlouhé časy závěrky – nastavit můžete v manuálním režimu a v prioritě času až 60sekundovou expozici – případně se pracuje v režimu bulb, který je dostupný pouze v plně manuálním expozičním režimu.

Ten funguje tak, že se závěrka otevře při stisknutí spouště a zavře se při jejím uvolnění. V konečném důsledku tak můžete exponovat i několik minut. Předpokladem pro ostré snímky je zde nejen použití stativu, ale samozřejmě i vzdálené spouště, s jejíž pomocí můžete odpálit závěrku, aniž byste se dotkli fotoaparátu a roztřásli jej. Nevýhodou režimu bulb je fakt, že při expozici vidíte pouze černý displej a teprve až po uvolnění závěrky se zobrazí uložený snímek na displeji. Pokud potřebujete upravit expozici nebo kompozici, musíte pak absolvovat celé kolečko znovu.

Naštěstí však existují i speciální expoziční režimy právě pro podobné situace. jedním z nich je Live Time, který najdete také v manuálním expozičním režimu a je velmi podobný jako bulb. Zásadní rozdíl je však v průběžném zobrazení fotografované scény na displeji, takže máte alespoň základní kontrolu nad snímanou scénou z pohledu expozice. Oby dva režimy však mají jedno společné – kontinuálně po celou dobu expozice „sbírají“ světlo, což může vést poměrně rychle k přepalům na fotografii. Zvláště u kontrastních nočních scén.

Lékem na popsanou situaci je právě režim Live Composite, který je dostupný v plně manuálním režimu po otočení voličem časů zcela vlevo. Oproti ostatním expozičním režimům se při volbě Live Composite nejprve zaznamená tzv. referenční fotografie, která bude mít vyváženou expozici a následně se budou po stisku spouště na snímači zaznamenávat pouze světlejší body oproti referenčnímu snímku.

Pokud tedy na scéně nebude oproti referenčnímu snímku žádný světlejší bod, nebude zaznamenáno nic, a co víc v tomto stavu můžete fotoaparát ponechat jak dlouho budete chtít, respektive až do vyčerpání kapacity baterie.

Práce v režimu Live Composite

Jak je uvedeno výše, najdete Live Composite v plně manuálním režimu jako poslední (otáčejte Rollerem vlevo) volbu při nastavení expozičního času. U nových bezzrcadlovek OM-D E-M10 Mark III je Live Composite dostupný také v expozičním režimu AP (Advanced Photography).

Jakmile se do režimu přepnete a poté stisknete tlačítko Menu, otevře se nabídka kompozitního nastavení, kde můžete zvolit expoziční čas vzhledem k fotografované scéně. Nejdelší dostupný je 60 sekund, kdežto nejkratší 0,5 sekundy, vše odstupňováno po třetinách stupně EV. Adekvátní čas můžete zjistit pomocí externího expozimetru nebo v jiném expozičním režimu – plně bude dostačovat manuál se sledováním míry pod/pře expozice.

Dalším krokem je správné zaostření snímku – vzhledem k tomu, že v Live Composite fotoaparát při namáčknutí spouště neostří, ale zaostří si až při pořízení referenčního snímku, je vhodné si zaostřit buďto ručně nebo přepnout digitál do Live Time, zaostřit a poté zpět do Live Composite. Podobně je to s vyvážením bílé barvy – vzhledem k tomu, že se budou zaznamenávat dílčí snímky se světlejšími pixely, je vhodné, aby digitál používal po celou dobu stejné nastavení vyvážení bílé – proto zvolte jakoukoli vhodnou předvolbu mimo automatiky.

Při prvním stisku spouště zaznamená aparát referenční snímek, o čemž vás informuje i na displeji, dalším stiskem pak aktivujete samotné snímání a třetím stiskem spouště jej ukončíte. V čase mezi druhým a třetím stiskem spouště se zaznamenává scéna, respektive světlejší místa oproti referenční fotografii a kontinuálně je na displeji zobrazen náhled právě pořízeného snímku.

  

Díky tomu máte perfektní přehled o podobě výsledné fotografie a jakmile jste spokojeni, stačí stisknout spoušť a snímání ukončit. Fotoaparát si potom dá ještě pár sekund na čas, aby mohl snímek zfinalizovat a ukázat vám jej na displeji. Fotografie mohou být uloženy ve formátu JPEG nebo ORF a dále s nimi můžete pracovat stejně, jako s jinými snímky.

SDÍLET:

Komentáře

 • Jiří Burda

  Jiří Burda

  1. 12. 2019

  Dobrý den, také mi to moc nefunguje … Lepších výsledků, ne dobrých, dosáhnu na kratší časy a včasném stopnutí...

 • Josef Pávek

  Josef Pávek

  28. 3. 2019

  Dobrý den, mám dotaz: vyzkoušel jsem LiveComposite dle vašeho výborného návodu, ale se střídavými úspěchy. Potřebuji ještě pár pokusů na doladění. Jediné co mi není jasné vysvětlím na příkladu přípravy referenčního snímku: v prioritě clony (A) zjistím čas 8 vteřin, clona 2.8, ISO 200. V LiveComp nastavím to stejné, ale ukazatel vyvážení mi řekne, že vyvážení clona/čas je špatně. Aby ukazatel vyvážení ukázal 0, musím nastavit čas 25 vteřin, tedy trojnásobně delší. Čeho se mám držet?

 • 1