OLYMPUS - SPRÁVNÝ PARŤÁK NA CESTY

Ať už se chystáte na Šumavu, nebo do Maroka, rádi bychom vám pomohli vybrat ten nejlepší fotoaparát sebou. Dnes se podíváme na ty jednodušší, lehčí a skladnější fotoaparáty z řady PEN a OM-D.

Rádi vás zase vidíme na blogu Olympus. Není tomu tak dávno co jste zde četli úvodní článek na letní, dovolenkové téma. Ten byl ale poněkud obecný a tak je nejvyšší čas, představit vám toto téma podrobněji, respektive techniku, kterou byste si na výlet mohli vést s sebou. U Olympusu jsme odjakživa dbali na to, aby naše fotoaparáty byly co nejpraktičtější, právě pro cestovatele a dobrodruhy. Tomu jsme v jejich digitálních verzích přizpůsobili velikost snímače tak, aby fotoaparát poskytoval skvělý obrazový výkon a přitom byl malý a skladný. Se snímačem formátu M 4/3 jsou totiž nejen fotoaparáty na svůj neuvěřitelný výkon velmi drobné, ale také objektivy ve srovnání s ostatní konkurencí jsou i v profi třídě doslova kapesní. Ať už na dlouhé zahraniční cestě, nebo třeba jen odpolední procházce lesem se přece nikomu nechce vláčet s sebou několik kilogramů objektivů a těžký fotografický přístroj. Právě v tom Olympus systém vyniká. Ať už se jedná o portrétní objektiv, nebo třeba vysoce světelný širokoúhlý reportážní, všechny jsou velmi malé a lehké, dokonce i v jejich nejvyšší třídě. Sám si pamatuji na svou první fotovýpravu do Beskyd, kdy jsem svou plnou výbavu zvážil na bezmála 10 kilogramů. Dva roky na to, už se stejnou technikou, jen pod značkou Olympus, vážil můj batoh takřka třetinu.

Pojďme se ale podívat na to, jaké přístroje by mohly vyhovovat právě vám. Nejdříve se zaměříme na aparáty pro volný čas a rodinné výlety, techniku pro náročnější výpravy probereme v následujících textech.

Jak by měl takový fotografický parťák na výlet vypadat? Myslím, že to lze shrnout do několika základních bodů.

 • Malý a lehký fotoaparát, který se nepronese a může být stále po ruce. Právě s těžkým foťákem v batohu člověk většinou propásne právě ty zásadní momenty.
 • Jednoduchý na obsluhu, protože na dovolené ne vždy fotíte jen vy, ale chcete dát foťák do ruky třeba dětem, nebo kamarádům, kteří se ve focení nevyznají. Přístroj s dobrou automatikou a jednoduchým ovládáním je pak stěžejní.
 • Musí mít vynikající obrazový výstup, jinak byste si řekli, že si vystačíte s telefonem.
 • A nesmíme zapomenout na pokročilejší funkce, protože když už si o to situace říká, nelze jinak, než se k ideálnímu snímku dopracovat například manuálním nastavením.

A všechny tyto vlastnosti naleznete u následujících dvou přístrojů.

Olympus PEN řady E-PL a Olympus OM-D řady 10. 


Olympus PEN E-PL9 nabízí hned čtyři barevná provedení

 

Také fotoaparáty Olympus OM-D E-M10 Mark III mohou být elegantní, díky designovým koženým pouzdrům a řemínkům

 

Prvním z nich je fotoaparát Olympus E-PL8 a jeho novější verze Olympus E-PL9.

Ty jsou nejen krásným designovým doplňkem, ale také plnohodnotnou náhradou za kteroukoli základní digitální zrcadlovku. Díky absenci hledáčku a jednoduchému ovládání je zvládne obsluhovat každý i bez pokročilých znalostí fotografické techniky. A co víc, díky vyměnitelným objektivům se u něj můžete radovat s celé plejády kreativních možností stejně, jako u profesionálních přístrojů. Ať už to má být společník pro plnění vašeho instagramového účtu, nebo nenápadný foťák na dlouhé cesty, bude vám dělat radost svou snadnou obsluhou, miniaturními rozměry a v neposlední řadě také skvelými fotografiemi.

 Fotoaparáty Olympus PEN jsou nejen technicky vyspělé, ale i prudce elegantní

Pokud byste přeci jen upřednostnili něco profesionálnějšího, čekají na vás fotoaparáty Olympus OM-D E-M10 Mark II a Mark III. Tyto fotoaparáty již disponují hledáčkem a ovládáním které hravě konkuruje poloprofi fotoaparátům. Ať už jste náročnější na funkce které ve svém foťáku chcete mít, nebo se poohlížíte po přístroji, který bude co nejpodobnější klasické zrcadlovce, OM-D E-M10 vás nezklame. Jeho malé rozměry působí skromně a nenápadně, výkonem se ale jedná o plnohodnotný foťák se kterým se jak v plné automatice, tak v manuálním režimu fotografuje jedna báseň. Rychlý hledáček, skvěle rozmístěné ovládání a perfektní systém autofokusu z něj dělá vstupní bránu do profesionální řady Olympus přístrojů. Pojďme si zmínit jen několik málo zajímavých funkcí a vlastností:

 • Vysoce kvalitní výstup díky micro 4/3 snímači a novému procesoru TruePic VIII
 • Vestavěný elektromagnetický stabilizátor, díky kterému jsou všechny objektivy stabilizované
 • Výklopný zadní displej
 • Vestavěný hledáček a integrovaný pomocný blesk
 • Dva kruhové voliče pro rychlé ovládání jako u profi fotoaparátů
 • Kruhový přepínač expozičních režimů
 • Plně automatické i plně manuální režimy, plus umělecké filtry a scénické režimy pro každou situaci
 • Fotoaparát + kamera v jednom
 • Režim pro focení noční oblohy, pohybu hvězd, malování světlem, ohňostrojů apod.
 • Úplně tiché focení pro snímání v divadle, na koncertě, nebo focení plachých živočichů
 • Výměnné objektivy, jako u profi fotoaparátů
 • Propojení s mobilním telefonem pomocí vestavěného WiFi rozhraní
Desítková řada fotoaparátů Olympus OM-D nabízí nepřeberné možnosti v malém a lehkém těle

A pokud jste si ještě neprohlíželi pořádně naše stránky, je nejvyšší čas! Pro nejbližší dva měsíce máme k těmto modelům připraveny výhodné akce a bonusy.

Jednou z akcí je kupříkladu portrétní vysoce světelný objektiv 45mm 1:1.8 zcela ZDARMA k vybraným fotoaparátům

 

Že mluvíme málo o objektivech a příslušenství? Je to tak, ale to jen proto, že vydají na samostatný článek. A tak se na ně můžete těšit již v jednom z nálsedujících článků.

 

A my se zatím budeme těšit na vás!SDÍLET:

Komentáře

 • 1