JAKÉ OBJEKTIVY S SEBOU NA CESTY

Když už teď víte jaký fotoaparát s sebou povezete na dovolenou, rádi bychom vám představili, jaké objektivy se na cesty hodí nejvíc. Pokud váháte s jejich výběrem, tento článek čeká právě na vás.

Minule jsme si povídali o tom, jaké fotoaparáty se nejlépe hodí na výlety a dovolenou, příště už nás čeká rozhovor se známou instagramerkou, která naši techniku na svých cestách používá. Můžete se tak těšit na spoustu zajímavých zážitků a tipů z cest. Než se k tomu ale dostaneme, bude dobré se podívat na objektivy, které by vám na cestách neměly chybět.

Mluvili jsme o základních řadách fotoaparátů, těch které jsou nenáročné na obsluhu a konstruované s ohledem na co nejmenší rozměry a hmotnost. Jaké objektivy k takovým fotoaparátům? Představím samozřejmě ty, které jsou co nejverzatilnější, a také ty malé a lehké. Přehled jsme pro vás sestavili tak, aby si vybral opravdu každý podle svých potřeb a představ. A jaká jsou ideální kritéria na cestovní objektivy?

 

Měly by být malé a lehké

Objektiv na cesty by vás neměl příliš zatěžovat. Zde základní miniaturní objektiv 14-42mm EZ.

Takové jsou díky M4/3 snímači na svůj výkon všechny, dokonce i objektivy pro náročné (kategorie PRO) jsou oproti konkurenci bezmála poloviční a přitom si v optické kvalitě s konkurencí nezadají. Mezi ty nejmenší, ale s prvotřídním obrazovým výkonem, patří řada světelných objektivů velikosti Kinder vajíčka. Jedná se o řadu objektivů se světelností f1.8 a širokoúhlý objektiv 12mm se světelností f2.0. K jedním z nejlepších světelých objektivů patří kovový objektiv M.ZUIKO DIGITAL 75mm 1:1.8

 

S perfektním obrazovým výstupem

Na web a sociální sítě vám s obrovskou rezervou postačí i ten nejzákladnější objektiv. Pokud rádi tisknete větší formáty a spokojíte se jen se snímky na pixel ostrými od rohu k rohu, doporučujeme řadu PRO.

 

Řada PRO objektivů je nejen utěsněná, ale nabízí i prvotřídní obrazovou ostrostNeměla by chybět dobrá světelnost

Nejen pro dosažení malé hloubky ostrosti, ale i pro fotografování za špatných světelných podmínek se hodí objektivy s nízkým clonovým číslem. Olympus jich má celou řadu od reportážních širokoúhlých, až po portrétní objektivy. Olympus M.Zuiko Digital 45 mm 1:1.8 je dokonce dodáván v mnoha setech zdarma. Světelný portrétní objektiv vážící jen pár gramů.

Světelné portrétní objektivy dokáží hlavní subjekt skvěle odpíchnout od pozadí

Teď už víte na co se zaměřit, tak se pojďme podívat na konkrétní objektivy, které se na cestování hodí. Když už máme tu možnost u fotoaparátů objektivy měnit, proč si nezvolit zrovna ten, který se pro danou situaci a žánr hodí nejlépe?

 

Stačí mi základní model

A proč ne, třínásobný zoom a rozsah od širokoúhlého až po portrétní ohnisko je přece tak akorát. Proč o něm ale vůbec psát? U nás totiž máte na výběr ze dvou typů. Ekonomická verze, která je běžně v levnější variantě setu, zoomuje manuálně a je cca 2x delší. Skladnost do kabelky, či kapsy u bundy však může být poněkud omezena. Její mladší sourozenec s označením EZ je ale ještě výrazně kompaktnější a díky plynulému elektronickému zoomu perfektní na video. V každém případě jsou si oba rovni co do obrazového výkonu, zoomu i světelnosti.Chci něco na rychlé focení momentek, i za špatného světla a nejlépe co nejmenší

A nechcete příliš, přesně takový pro vás máme. Olympus M.Zuiko Digital 17 mm 1:1.8 je nejen miniaturní, ale díky své světelnosti velmi rychle ostří a lze jej použít i v podmínkách, ve kterých je pro ostatní objektivy příliš tma. 17mm ohnisko je po přepočtu 34mm, což je odvěký etalon reportážní fotografie. Tak širokoúhlý aby se vám do záběru vešlo vše, ale lze s ním pořídit i hezký portrét. Zkrátka tak akorát.

Univerzální reportážní světelný objektiv. Fotí za každého světla. Jako zoom vám poslouži nohy.

Potřebuji něco univerzálního

Samozřejmě i těm, kteří mají rádi maximální možnosti a minimum omezení, máme co nabídnout. Olympus M.Zuiko Digital ED 14-150 mm 1:4.0-5.6 II je na svůj výkon stále velmi malý a skladný. Nahradí svým rozsahem jak základní objektiv, tak teleobjektiv. Bez potřeby jejich výměny. Pokud tedy patříte k těm, kdo sebou vozí co nejméně techniky, ať už z důvodu jejich váhy,m rozměrů, anebo prostě nechcete na místě vyměňovat objektivy, stačí vám objektiv 14-150mm. Pokud však ani ohnisko 150mm (ekv. 300mm) na vaše potřebvy nestačí, uvedli jsme v poměrně nedíávné době na trh super širokorozsahový objektiv s ohnisky M.Zuiko Digital ED 12-200mm, jehož ekvivalentní ohniska odpovídají 24mm - 400mm. Objketiv tak zvládá pokrýt scény od velmi širokoúhlých až po extrémní přiblížení z velkých vzdáleností. To vše v jednom prachu a vodě odolném těle.


 Objektiv M.Zuiko Digital 12-200mm je jedním z nejuniverzálnějších objektivů na trhu. Navíc je velmi kompaktní.

Pokud si přejete univerzální objektiv s nejvyšší obrazovou kvalitou a vestavěným stabilizátorem, díky kterému udržíte z ruky i několika vteřinové expozice, pak je vaším ideálním parťákem sklo s označením Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO. Optická kvalita tohoto objektivu je na extrémně vysoké úrovni a v testech a recenzích po celém světě jej hodnotí jako jeden z nejlepších univerzálů vůbec.


Optická soustava profi objektivu 12-100mm IS PRO je plná speciálních členů, jako jsou ED, HD, DSA, EDA, HE, E-HR a asférické

 

Jsem krajinář a rád tisknu velké formáty

A abychom nezůstali jen u profi univerzálních skel, na perfektní krajiny se vám určitě bude hodit něco širokoúhlého. Olympus M.Zuiko Digital ED 7-14 mm 1:2.8 PRO je právě tím, který vás doprovodí do těch nejúžasnějších míst a vytvoří fotografie dokonale ostré po celé ploše snímku. Navíc díky velmi dobré světelnosti i za špatných podmínek a díky utěsnění prakticky za jakýchkoli povětrnostních podmínek.

Profi širokoúhlý objektiv M.Zuiko Digital ED 7-14mm 1:2.8 nasazený na OM-D E-M1 Mark II

Kromě této profi verze však existuje jedna velmi kompaktní a cestovní, totiž v objektivu Olympus M.Zuiko Digital ED 9-18 mm 1:4.0-5.6. Pokud fotografujete ze stativu nebo za dostatku světla, naprosto si s tímto kapesním kouskem vystačíte.

Pokud byste chtěli využít k focení širokých záběrů také pevné objektivy, pak si můžete zvolit mezi 12mm 1:2.0 objektivem a více reportážně laděným 17mm ohniskem se světelností 1:1.8.

 

Co na to říkáte? Výběr je opravdu obrovský, takže pokud jste nenašli svého favorita, v nabídce je stále ještě spousta zajímavé optiky. Ale o té až v příštích textech.

Pro inspiraci vám přinášíme pár fotografií z dovolených po celém světě. Nechejte se inspirovat a třeba i vy po své dovolené přispějete svými záběry do naší Olympus galerie.


SDÍLET:

Komentáře

  • 1