FOTÍME NA INSTAGRAM S AKI VOTRUBOVOU

Profesionální instagramerku Aki Votrubovou jsme požádali o článek plný tipů a triků k focení pro Instagram. Co pro ní osobně Instagram znamená?

Vítejte ve světě instagramové fotografie!

Instagramová fotka je fotografický obor sám o sobě. Někteří studovaní fotografové mají z fotek cestovatelů a blogerek na Instagramu osypky, ti praví instagrameři by zase některé složité kompozice “profi” fotografů nikdy nenapostovali, protože se jim přece “nehodí do feedu”. Co to vlastně ta “instagramová fotka” je, jaká základní pravidla stačí dodržovat, abyste na obrázkové síti prorazili a co všechno vlastně Instagram z foto-hlediska snese, pro vás sepsala fotografka a instagramová specialistka Aki Votrubová.

Aki Votrubová, profesionální Instagramerka, markeťačka a fotografka. V ruce s OM-D E-M10 Mark III

"Na úvod bych ráda řekla, že takové to nadávání na to, že je Instagram plný prsatých holek s našpulenou pusou a jutuberů, co si fotí selfíčka s plechovkami od limonád, je pro mě dávno přežitek. Když mi někdo něco podobného začne tvrdit, říkám vždycky zlaté pravidlo: “Tvůj Instagram je přesně takový, jaký ho chceš mít.” To, koho sledujeme, je jen na nás. Každý si sám utváří svou vlastní instagramovou bublinu a tak pokud někdo sleduje samé kočičky, a že takových kamarádů mám, je to vlastně jeho vůle a někdo se zase díky Instagramu může vědomě rozvíjet ve vaření, cvičení nebo osobním rozvoji. Vizuální stránka věci je pořád moc důležitá a instagramové profily jsou výkladními skříněmi tvůrců i značek, poslední dobou se ale hodně dá právě i na texty u fotek. To autentické a syrové, co se na profily nevejde, to zase můžete najít ve Stories. Existují dokonce instagramové účty, které vás provedou nákupem potravin dle jejich nutričního složení (@karolinafour) nebo tím jak dělat stojky (@janjirak).

To jsou samozřejmě jen takové libůstky českého Instagramu, ty dva milony Čechů tam běžněji sledují něco trochu jinačího. A co vlastně na českém Insta frčí? Rozhodně jsou to lifestylové účty, nejčastěji blogerek či celebrit, které ani tolik neradí, ale spíš ukazují určitý životní styl a jak se teď populárně říká - inspirují. Ukazují tedy novinky, trendy, zajímavá místa, kam se jít najíst, kde se bavit, co nosit na sobě, ale třeba i jakou hudbu poslouchat, na jaký festival jet či jaký film sledovat. A stejně jako jsou lifestyle účty kombinací témat, jsou i složeny z různých druhů fotografie. Bavíme-li se o módě či lifestylu, najdete tu fashion portrét a street fotografii, která se často tváři reportážně, protože nejlépe přece ukážete outfit v pohybu a na ulici při ledabylé chůzi."

"Na co si v takovém případě dávat pozor? Myslete na to, že instagramová fotka má maličký formát a zobrazujeme si ji především na mobilních telefonech, tedy není často větší než krabička od sirek či malá kreditní karta. Proto si nemůžeme dovolit přehnané množství kompozičních prvků a nejlépe funguje minimalismus a práce s hloubkou ostrosti. Tu vám zajistí třeba světelné objektivy, já ke svému OMDéčku E-M10 Mark III nejraději používám 17mm objektiv se světelností 1.8 právě na tento typ fotografie. Na co dál myslet, chcete-li fotit fashion portrét na Instagram? Hrajte si s perspektivou a úhly, já mám třeba moc ráda fotku, co mi nedávno vyfotila Barča Gajová alias @barunkaga na hudebním festivalu."

Foto: Barunka Gajová, OM-D E-M1 Mark II. Na fotce: Aki Votrubová

"Vidíte, jak je foto vyfocené z podhledu? Moc mě to baví. Myslete také na to, že budete-li postovat jiný formát, než čtverec (“nejdelším” formátem na Instagramu je povolený poměr stran 4:5), Instagram vám fotku v náhledu ořízne, sice můžete napostovat fotku na výšku, ale v náhledu v galerii bude vždy čtverec. Snažte se tedy mít fotku vždy připravenou tak, abyste v náhledu figurantovi či modelce “neuřízli” hlavu. Já si při focení vždy hlídám, aby moji modelové měli nad hlavou dostatek místa. No a už tu máte první věc, za kterou by nám klasický fotograf utrhl hlavu. Kompoziční nepoměr!"

"U takovýchto fotek je také často běžná středová kompozice, kterou fotografičtí klasici považují za nedokonalou a více si užívají diagonály a třetinové linie. Ty skvěle fungují třeba u krajinářské fotky, která je ale na Instagramu opět trošku jiná. Pamatuji si ten víkend, kdy Instagram spustil možnost nahrávat i jiné formáty než čtverec. Zrovna jsme byli s pár instagramery fotit v Rakousku, nejspíš někde kolem jezera Eibsee, kam rádi jezdíme a večer koukáme, že lze postovat i jiné formáty než čtverec. Okamžitě jsme druhý den začali fotit na výšku, protože takové fotky získají “ve feedu” více pozornosti! Co je také takovým specifikem travel fotky na Instagramu, je časté focení figur v rámci krajinky. Moje oblíbená travel fotografka @restlesschildcz říká, že si tak mohou lidé dosadit do jejich fotografií místo ní sami sebe a představit si tak lépe jak to či ono místo vypadá!"

"Portréty a travel fotky nejsou ovšem tím jediným, co na “Insta” momentálně frčí. Jsou to třeba flatlays, kavárničkové set-upy nebo fitness fotky, ale o tom si povíme zase třeba jindy, stejně jako o tom, jak vlastně instagramové fotky editovat. Co dalšího vás o Instagramu zajímá? Napište nám do komentáře a my se tomu rádi pověnujeme v některém z příštích instagramerských článků!"

Vaše Aki

 

O Aki Votrubové

Aki je instagramerka, fotografka a markeťačka. Prací s Instagramem se živí již pátým rokem. Nejen, že fotí a sama má na svém účtu přes 18 000 followers, navíc se stará různým značkám o profily, sestavuje strategie a sama moc ráda instagramovou fotografii tvoří. Schválně se mrkněte k ní na profil @akivotrubova a dejte vědět, jak se vám její fotky, které fotí i s pomocí našeho OM-D E-M10 Mark III, líbí!

 

SDÍLET:

Komentáře

  • Ahoj super članek a nápad Fb mam poměrně rozběhnutý ale instagram i když přidávam dost stagnuje bud špatný hasteg nebo fotky =) ale snažím se bude i dobrý tip jak na to

  • 1