Michal Jirák doma s Olympusem

Jste zavření doma? Nemůžete chodit ven na své oblíbené fotografické toulky? Využijte příležitosti a vyfoťte si své blízké.

Rádi bychom vás v těchto netradičních dnech, kdy je většina z nás zavřena téměř celý den doma, inspirovali k domácímu focení. Vždyť nejen venku je spousta zajímavých míst a objektů k fotografování.

Stejně tak i doma existuje nepřeberné množství věcí, zákoutí, výhledů z oken, ale i domácích mazlíčků či rodinných příslušníků. To vše jsou objekty, které vám mohou posloužit k fotografování.

V následujících dnech a týdnech vám spolu s našimi Olympus ambasadory přineseme sérii fotografií, kterou pořídili právě pro tuto příležitost, tedy doma, nebo na zahradě.

Domácí Glamour s Michalem Jirákem

Michal Jirák, jak všichni dobře víte, není svým zaměřením glamour fotograf, ale fotograf veskrze sportovní, konkrétně se zaměřením na skejtování, které sám provozuje. V minulosti jsme vám ho představili hned ve třech různých příspěvcích. 

Dosavadní příspěvky Michala Jiráka

Dnes jsme poprosili Michala, aby vyfotil nějakou fotografii doma, pro inspiraci ostatním. 

"Bylo jasné, že v domácím prostředí focení skejtu padá. Zprvu jsem rozmýšlel, co bych doma zachytil pěkného, když se mi objekt doslova zjevil před očima. Totiž, prošla okolo má přítelkyně. Chvíle přemlouvání a šlo se na věc. V podstatě nešlo o nijak složitou scénu a myslím si, že si ji dokáže každý zinscenovat doma velmi podobně. Dámy fotografky nevěšte hlavu, stačí požádat vašeho svalovce, aby vám zapózoval pod rozsvícenou lampou, ideálně tak, aby se na něm zvýraznil každý sval. A pokud nemá vyrýsované svalstvo, klidně může nechat rozehrát hru stínů na svém pivním mozolu."

"V případě mé fotografie se nejednalo o nijak složitou scénu. Použil jsem následující propriety, které najde doma určitě každý z vás."

Potřebné propriety 

"S 25mm objektivem jsem dokonale sžitý i z focení skejtu, takže pro mne nebyl problém najít si ten správný odstup. Na stůl jsem postavil sklenici s hořící svíčkou, na poličku položil rozsvícený, do prostoru namířený světelný box, a před něj umístil přítelkyni, kterou jsem požádal o jednoduchou pózu."

"Fotoaparát jsem zamířil přes sklenici se svíčkou tak, že mi vyplnila prakticky celou pravou polovinu záběru zatímco do druhé jsem pohodlně umístil postavu v prádle. Obrovskou výhodou Olympus objektivů je vynikající kresba i při plně otevřených clonách. Nikdy se tak nebojím fotit na "plnou díru", tedy v případě tohoto objektivu na clonu f1.8.

Doufám, že všichni profesionální fotografové, zabývající se focením módy, aktů a glamour žánrů, mne za můj výsledek neukamenují. Připomínám, že glamour není můj obor. 

Chtěl jsem jen ukázat, že i v domácích podmínkách si dokážete pořídit pěknou fotografii svého protějšku, aniž byste k tomu potřebovali nějaké sofistikované a drahé vybavení."

 

Michal Jirák

Instagram Facebook

V počítači jsem pak bleskurychle vyzkoušel i černobílou variantu. Která se líbí víc vám?
Takto vypadá můj světelný box na vzkazy

SDÍLET:

Komentáře

 • Michal Jirák

  Michal Jirák

  7. 4. 2020

  @DavidBuček - hehe, díky bro, když už nemůžeš fotit skejty, fotíš, co máš možnost fotit no ;) uvidim, třeba mě to bude bavit ;)))

 • David Buček

  David Buček

  6. 4. 2020

  Rozhodně barevná verze. Netušil jsem co v tobě je draku. Naprostá TOPKA!!! Ty můžeš fotit i ten glamour a máš na kom zkoušet. Fajn křivky.

 • Michal Jirák

  Michal Jirák

  6. 4. 2020

  @borisŠtuller - viz. článek, je z Butlers, je tam i proklik ;)

 • Boris Štuller

  Boris Štuller

  3. 4. 2020

  Odkud je ten světelný box? :)

 • Michal Jirák

  Michal Jirák

  30. 3. 2020

  @LudvíkZemek - moc díky za komentář, taky mě víc baví barevná verze. Ano, foceno bylo do RAWu a úpravu a předvod do jpeg jsem dělal v Lightroomu :)

 • Ludvík Zemek

  Ludvík Zemek

  30. 3. 2020

  Modelka je krásná, barevné provedení se mi zdá v tomto případě lepší než Č+B. Fotky jsou perfektní. Předpokládám, že byly foceny do RAW. Jaký byl použit software pro převod do jpg ?

 • 1