Barunka Gajová doma s Olympusem

K úžasným snímkům člověk nemusí vždy cestovat daleko nebo hledat zajímavé lokace v exteriéru. Mnohdy se stačí rozhlédnout po svém bytě či domě, najít zajímavý kout nebo vhodnou proprietu a zachytit dokonalou fotografii i v domácím prostředí.

Tentokrát jsme požádali mladou profesionální fotografku Barboru Gajovou, známou na sociálních sítích jako Barunkaga, aby nám poradila, jak zachytit domácí portrét "tak trochu jinak".

Zrcadlení s Barčou

"Být odkázaný na focení jen doma nemusí být taková hrůza jak se z počátku zdá. Donutí nás to přemýšlet jinak a využívat věci které máme kolem sebe. Třeba zrcadlo. Není nic zábavnějšího než pracovat s odrazem. Jak je známo, zrcadla zvětšují a mění vzhled celého prostoru. Můžete pomocí něj vytvářet iluze prostoru nebo diváka zmást, co je odraz a co je realita?" 

Fotografie s odrazem působí zcela jinak, než samotný portrét, viz. titulní foto článku nahoře

Inspirujte se aktuální situací 

"Tyhle fotky nepochází z nijak plánovaného focení, uviděla jsem krásné světlo a musela jsem ho zachytit. Vzala jsem zrcadlo, položila ho na nízký stolek blízko okna, chvíli jsem hledala ten správný úhel záběru a pak už to šlo ráz na ráz." 

Základem je dobré světlo 

"Co se světlem? Ideální je využít sluníčko které vám svítí do pokoje při západu nebo východu, záleží na jakou stranu máte okna."

Nebojte se jít i do bližšího detailu

"Já tady využila západ, šlo asi o 10 minut, jelikož bylo oblačno a sluníčko se schovávalo, proto je lepší vybrat den kdy bude jasno a sluníčko bude svítit nepřetržitě. Zrcadlo bude navíc světlo odrážet, čehož můžete při focení využít a pomocí něj nasvítit modelku jak potřebujete. A nebo pro tento účel využít odrazku. Nemáte-li originální odrazku, postačí kus polystyrenové desky, nebo jen bílá čtvrtka."

Foťte rodinu nebo i sebe 

"Pokud nemáte po ruce modelku, zkuste vyfotit autoportrét, jednoduše dejte foťák na stativ. V tomto případě vám bude velkým pomocníkem mobilní aplikace Olympus Image share, která slouží nejen jako dálková spoušť, ale dokáže vzdáleně na mobilním telefonu zobrazit vše, co právě vidí fotoaparát a zároveň vám umožní dálkově nastavit všchny základní expoziční parametry, jako je clona, čas, ISO a další."

Vhodná technika 

"Jaký objektiv? Na většinu fotek používám 17mm ohnisko, konkrétně objektiv M.ZUIKO Digital 17mm 1.2 PRO. Jsem totiž zvyklá na větší dynamiku a jsem ráda lidem blíž. Navíc pokud máte menší byt, nebude vás prostor omezovat. Samozřejmě že podobého výsledku docílíte i menší a skladnější variantou 17mm objektivu se světelností 1:1.8 (ten je navíc extrémně kapesní a vhodný i pro nenápadné street foto). Skvěle však budou fungovat všechna světelná skla. Záleží jaké ohnisko je vám příjemnější. Proto můžete využít objektivy M.ZUIKO Digital 25mm, 45mm (oba buď ve verzi PRO se světelností 1:1.2, nebo menší verzi se světelností 1:1.8) a pokud máte velký byt zvládnete to i se 75mm ohniskem na vynikajícím a neuvěřitelně ostrém objektivu M.ZUIKO Digital ED 75mm 1:1.8." 

 

Barbora Gajová

WWW: https://besignphoto.cz/

Instagram: https://www.instagram.com/barunkaga/

SDÍLET:

Komentáře

  • 1