David Buček doma s Olympusem

Máte doma mazlíčka, který potřebuje vyvenčit? Vezměte si sebou na vycházku fotoaparát a pokuste se ho zachytit v pohybu. Jak na to, vám poradí fotograf David Buček.

Už je to pár dní, co jsem se s manželkou vrátil z cest po JV Asii a čas v karanténě trávíme doma na Moravě.

Znáte to, občas nějaké karty, Harry Potter, ČT24 a k tomu asi 500 ks ušitých roušek. A při pěkném počasí hromada práce na zahradě a kolem baráku. Ale zrovna dnes sedím u počítače a prodírám se kupou fotek z cest a do toho mi pípne email od Tomáše. S klasickým dotazem:
„Čau Dejvide, jak se vede“? Atd....

A taky s dotazem, jestli nemám nějakou inspirativní fotku, pořízenou doma v karanténě.

Foto: David Buček, Olympus OM-D E-M1 Mark II. Čas 1/5000 s., f2.8, ISO 400 (technika: zamzrnutí pohybu)

Jaké téma zvolit? 

Zadání znělo vcelku jasně, ale pro mě to byl trochu oříšek.

Co mám vlastně fotit, když je karanténa? Rád fotím holky a sport a ani jedno teď fotit nemůžu a hlavně jsem se nechtěl opakovat po Barboře nebo Majklovi, kteří své focení Doma s Olympusem již předvedli.

Tak co teď? Mou skvělou manželku napadlo vyfotit naše dva psy trochu jinak, něž jak si je všichni fotíme mobilem.

Vyzkoušej panning řekla to bude super fotka pro článek a máš to jako tréning.

Řekl jsem ok, to je skvělěj nápad, tak proč to neotestovat.

Psi a tenisovej míček jsou perfektní pomůckou pro trénování postřehu a rychlosti, kterou jako sportovní fotograf potřebuji nejvíc.

To jsem ale netušil jak rychlé to bude. :-)

Foto: David Buček, Olympus OM-D E-M1 Mark II. Čas 1/60 s., f22, ISO 400 (technika: panning)

 

Nastavení techniky 

Foťák to všechno zvládnul, moje ruce a oči taky a tady je výsledek, který si můžete vyzkoušet i vy doma s kočkou nebo psem. Tedy spíše na vycházce venku.

Stačí vám k tomu fotoaparát s teleobjektivem, například 40-150mm a to buď v levnější cestovní verzi M.ZUIKO Digital 40-150mm 1:4-5.6R, nebo v profi verzi M.ZUIKO Digital ED 40-150mm 1:2.8 PRO. Ti kteří chtějí experimentovat, mohou použít i blesk (doporučuji spíše externí blesk nebo zábleskové světlo).

Fotit běžícího psa můžete s rychlým časem, v mém případě to byla 1/5000 f2,8 a ISO 400. Fotil jsem při západu slunce pro lepší světlo a stíny. A nebo technikou panning pro lepší efekt pohybu, v mém případě byly parametry nastavení 1/60 f22 a ISO 400.

U panningu jsem měl na svém OM-D E-M1 Mark II zapnutý AF tracking (Sledování objektu). Dost vám to pomůže, ale lze to fotit i bez něj. Pokud máte hotovo, tak není na škodu si vyfotit i portrét svého miláčka, protože to do alba určitě patří.

Portrét našeho miláčka. Příště si dám pozor na pozadí. Teprve doma jsem si všiml rušivých prvků za psem.

A když máte psa magora jako my, tak to můžete zkoušet půl hodiny pořád dokola. Sám jsem si vyzkoušel, že to není žádná sranda protože náš Sunny je taková malá raketa a s chrtem by si rozhodně poradil jedna báseň. Po tom by asi vyplivl duši.

Ale podařilo se nám ho uhonit a hlavně ulovit snímky na které se právě díváte.

Přeji všem dobré světlo a spoustu krásných "Domácích" fotografií.

Váš David Buček

https://davidbucek.com/

https://www.facebook.com/david.fotograf.9

https://www.instagram.com/davidbucekcom/?hl=cs

SDÍLET:

Komentáře

  • 1