Rostislav Stach doma s Olympusem

Nedávno zasáhly Českou republiku první letošní bouřky. S nastupujícím létem a oteplujícm se počasím jich bude přibývat. Rostislav Stach nás naučí, jak zachytit blesk pokaždé, když udeří.

Vyfotit blesk v bouřce bývá dílem náhody, štěstí, trpělivosti a spousty promarněných snímků. Vždyť každému je přece jasné, že vyfotografovat blesk běžným fotoaparátem je stejně tak nemožné, jako vyfotit chameleona jak chytá mouchu.

Majitelé fotoaparátů Olympus jedničkové řady (E-M1 Mark IIE-M1 Mark III a E-M1X) a nově i modelu E-M5 Mark III již asi tuší, že bude řeč o unikátním režimu zvaném ProCapture, který dokáže "zachytit minulost". Vy ostatní nevěste hlavu, Rosťa nám poradil i další způsob, kterým se dají blesky kdykoliv a bez velkých potíží zachytit.

 

Výběr kompozice

"Jedna z možností, co se dá fotit z pohodlí domova, je např. bouřka. Již brzy toto období nastane a tak se můžeme podívat na možnosti, jak blesky nejlépe vyfotit. 

Základem je, vybrat si správnou kompozici, to znamená, že si zvolíme správné ohnisko objektivu, s ohledem na  zamýšlený obsahu na snímku. Nemá cenu fotit samotný blesk, ale snažíme se v rámci svých možností vybrat co nejlepší výřez pohledu na krajinu s tím, že blesk potom bude doplňkem této krajiny."

Nastavení expozice 

"Na rozdíl od klasických zrcadlovek, nám Olympus nabízí dvě možnosti fotografování blesků. První možností je fotografování nočních blesků. To můžeme udělat tak, že si fotoaparát připevníme na stativ a změříme si expoziční čas tak, abychom např. městská světla neměli přeexponovaná, k tomu nastavíme potřebnou clonu a ISO. Při nastavování clony a citlivosti, je potřeba vzít v úvahu také předpokládanou vzdálenost, na kterou budeme blesky fotit. Pokud máme dobrý výhled a bouřka bude daleko, jsou blesky slabší a vyšší clonové číslo v kombinaci s nižším ISO může způsobit, že se blesk na čipu vůbec neprojeví. Naopak pokud bychom dali ISO vyšší a nízkou clonu, může se stát, že blízký blesk nám snímek celý “přepálí”. Většinou fotím na ISO 400 s clonou 5,6 - 8 a expozičním časem od 15 do 25 vteřin."

Co na to běžná zrcadlovka?

"U klasické zrcadlovky samotné fotografování blesků probíhá tak, že exponujeme jeden obrázek za druhým a doufáme, že se v průběhu expozice blýskne právě tam, kam máte namířený foťák. Po skončení focení smažete všechny snímky bez blesků, kterých může být opravdu hodně. Na běžných fotoaparátech je tedy samotné zachycení blesku velikou měrou dílem náhody."

Olympus na to má režimy:

1) Live Composite 

"Olympus ovšem nabízí skvělou funkci Live Composite, která se na focení nočních blesků dá perfektně využít. V podstatě uděláte všechno tak, jak jsem popsal výše, ale s tím, že expoziční čas si nastavíte jako kompozitní. To znamená, že tento čas se bude neustále opakovat, ale na čip se budou zaznamenávat pouze světlé pixely. Můžete tak nechat foťák pracovat a na displeji pouze sledovat, jak vám tam blesky přibývají. Pokud se v průběhu focení rozhodnete že vám to už stačí, stisknutím spouště exponování ukončíte. Tímto způsobem vznikl například snímek se zachycením postupu bouřky. Referenční čas byl v tomto případě 15 vteřin a celková doba snímání cca hodinu."

Výřez z původního snímku. Délka expozice cca 1 hodinu, Olympus OM-D E-M5 Mark II, M.Zuiko Digital ED 12-40 mm 1:2.8 PRO, použité ohnisko 32mm, Live Composite, clona 8, ISO 400

Výhoda režimu Live Composite spočívá také v tom, že jej můžete řídit celý na dálku z mobilního telefonu nebo tabletu. Stačí k tomu aplikace Olympus Image Share (O.I.Share). Odolný fotoaparát tak může stát kupříkladu na balkoně, kde je zima a prší, zatímco vy sedíte za oknem v obýváku na pohodlné sedačce a na displeji mobilu jen sledujete, jak vám postupně přibývá jeden blesk za druhým. V okamžiku, kdy se vám záběr už líbí a blesků je v něm dostatek, na dálku expozici ukončíte.

 2) Režim ProCapture

"Druhá možnost fotografování blesků, kterou Olympus nabízí, je fotografování blesků s využitím funkce Pro Capture ve dne. Je to snadné: vybereme si kompozici, nastavíme správnou expozici, namáčkneme spoušť do poloviny a když vidíme že udeřil blesk, spoušť domáčkneme úplně. Většinou nastavuji Pro Capture H a v tom případě mám každý vyfocený blesk cca na osmi snímcích. S funkcí ProCapture je tak prakticky nemožné, aby vám nějaký blesk unikl."

Olympus OM-D E-M1 Mark II, M.Zuiko Digital 12-100 mm f/4 IS PRO, čas 1/30 s, clona 7.1, ISO 400 ProCapture 

Funkce Pro Capture samozřejmě slouží nejen k fotografování blesků, ale k zachycení jakýchkoliv rychlých a pomíjivých okamžiků. Většinou se jedná o situace, o kterých víme, že se stanou, ale nevíme přesně v jakém zlomku vteřiny se tak odehraje a proto bychom standardně nebyli schopni stisknout tlačítko spouště včas. 

Její nastavení je velmi snadné. Stačí na kontrolním panelu změnit jednotlivé snímání za snímání sekvenční s funkcí Pro Capture, což je označeno Pro Capture H nebo Pro Capture L. Hlavní rozdíl je v počtu snímků za vteřinu. V režimu High snímá fotoaparát frekvecní 60 sn./s., zatímco v režimu L je to 18 sn./s.

O tom, jak například zachytit lososy skákající do tlamy medvědům nám Rostislav Stach vyprávěl v jednom z předchozích příspěvků.

O tom jak Petr Bambousek v režimu Pro Capture fotografoval kolibříky hodující na lahodném nektaru květin jsme si již také říkali.

Rostislav Stach: www.fotolovy.cz

Facebook: https://www.facebook.com/rostislav.stach.5

 

SDÍLET:

Komentáře

  • 1