3 objektivy pro dokonalý portrét

Při fotografování portrétů většinou sáhnete po portrétním objektivu. Ne vždy však musíte mít specializovaný objektiv, abyste dosáhli skvělého portrétu. Karol Srnec vám pomůže vybrat si ten správný.

Portrétní fotografie ve většině případů vyžaduje konkrétní ohniskovou vzdálenost a vhodně rozostřené pozadí. Rozostřeného pozadí docílíte otevřením clony, focením ze správné vzdálenosti a správnou volbou ohniska objektivu. Právě při volbě ohniska neuděláte chybu, když zvolíte cokoliv mezi 80mm až 150mm (ekv. na 35mm formát). 

Foto: Karol Srnec, objektiv 45mm 1.2 PRO, ohnisko 45mm, clona 1.2

V případě objektivů Olympus se tedy jedná o ohniska od 40mm do cca 75mm. Ke konkrétním portrétním objektivům s pevným ohniskem tedy patří M.Zuiko Digital 45mm 1.8, 45mm 1.2 PRO či 75mm 1.8.

Stejně tak je ale možné s vynikajícím výsledkem využít i světelné zoomové PRO objektivy, jako je M.Zuiko Digital 12-40mm 2.8 PRO, případně 40-150mm 2.8 PRO.

Foto: Karol Srnec, objektiv 40-150mm 2.8 PRO, ohnisko 150mm, clona 2.8

Karol Srnec, slovenský fotograf a novinář, udělal nedávno vynikající srovnání, ve kterém otestoval tři různé Olympus objektivy a pokusil se přijít na to, který z nich je ten nejvhodnější pro fotografování portrétů.

Který je podle něj na focení portrétů ten nejlepší se dočtete v jeho článku na ephoto.sk.

Pokud právě nevlastníte doma žádný portrétní objektiv a přesto potřebujete nebo chcete rychle nějaký ten portrét zachytit, můžete se inspirovat následujícím videem. Ukážeme vám, jak se třemi zcela neportrétními objektivy, portrét vyfotit. Můžete si v něm zapnout i české titulky.

 

Tipy a triky na správné zachycení portrétů najdete i v našich starších příspěvcích:

"Jak na focení portrétu"

"Priorita clony a hloubka ostrosti"

"Nejlepší vybavení pro portrétní fotografii

"Rozhovor s famózním portrétistou"

 

SDÍLET:

Komentáře

  • 1