FOTÍME NA DOVOLENÉ

Jednoduchý název, že? Mnozí z nás si focení na dovolené představují příliš složitě, jiní to zase berou na lehkou váhu. Rad, jak na to, už tady bylo spousta. I přesto se o to pokusíme znovu, abyste se z dovolené vrátili s krásnou památkou.

Marek Ondráček

 Foto: Marek Ondráček - V Českém Středohoří

Rad není nikdy dost

Pravdou asi zůstane, že zvláště toto léto asi mnoho z nás žádné daleké a náročné cesty za velkým dobrodružstvím vymýšlet ze známých důvodů nebude a většina naší (i fotografické) populace (jak z výzkumů vyplývá) se bude držet v hranicích naší vlasti a v jejich blízkém okolí.

Doba je prostě (slušně řečeno) zajímavá, a tak si budeme dávat pozor na situaci, zdraví a snažit se udělat sobě i svým blízkým co největší pohodu. Přesto i u nás je spousta fotogenických, ale i technicky náročných míst a aktivit, na které je dobré se pořádně připravit. Myslíme tím tedy sebe a techniku.

Miroslav Kuka Stehlík pestrý

 Foto: Miroslav Kuka - Stehlík pestrý

Osobní příprava?

Nadpis tohoto odstavce asi vypadá trochu komicky, a zvláště těm starším možná připomene i bývalou povinnou vojenskou službu. Nebojte, nic složitého na mysli nemáme, ale pokud člověk nežije úplně sám a chce si volno a focení užít i s někým blízkým, je dobré si srovnat v hlavě ty známé priority. Trávit volný čas a jistě zaslouženou dovolenou v ruce totiž můžeme hned třemi způsoby:

 1. Jedu na dovolenou, budu se věnovat rodině či svým blízkým a mé fotografování bude více či méně dokumentací toho, co budeme společně prožívat.
 2. Jedeme na dovolenou s tím, že budu mít v vždy dané, vyhlídnuté lokaci určitý vyhrazený čas a prostor pro mé focení a mí blízcí se budou věnovat jiným činnostem
 3. Jedeme na fotografickou dovolenou, kdy je vše podřízeno focení a tomu odpovídá i výběr lokací a spolupráce rodiny a blízkých

Jak si to představujete vy? Hlavně své fotografické touhy a potřeby (pokud takové máte) neskrývejte a neutajujte do poslední chvíle, abyste svým blízkým neničili jejich představy společně stráveného času a zabránili tak vzniku nechtěného napětí před, v průběhu či dokonce i po dovolené.

Zrovna nedávno jeden náš kolega, známý a nadšený fotograf a také propagátor videa nalákal svou manželku na týdenní cestu po západočeských lázních spojenou s koupáním, relaxací a romantickými večeřemi, samozřejmě bez dětí (po několikaměsíčním pobytu s dětmi bez školní docházky to měl být pro manželku velmi žádaný relax…) s tím, že si vezme sebou foťák a dron a pořídí si tam při té příležitosti pár snímečků. Po několika ranních vstáváních před úsvitem a brodění se v mokré trávě a po skalnatých útesech a následně po třech večerních čekáních v relativně slušném chladů kdesi na skalním výběžku na západ slunce, to manželka hladová a bez (slíbených) večeří už nevydržela, a ještě před svým předčasným odjezdem zpět za dětmi stihla napsat na jeden známý blog úvahu o tom, zda má smysl žít s bláznivým fotografem, ke kterému se večer v krásné přírodě nelze ani přitulit, protože má zrovna zapnutý režim super pomalého snímání…  

Takhle ne, vážení! Osobně si vytouženou dovolenou hezky srovnejte v hlavě a připravte na svou představu (kterou si ale musíte prosadit bez nátlaku) i své blízké!

Jarda Ryjáček

 Foto: Jarda Ryjáček - Ráno v Kamenici

Technická příprava

No a od toho, jak si to naše letní focení představujeme, samozřejmě odvisí i technika, kterou si bereme sebou. Zkusme si to zase rozdělit podle očekávaných situací a možností.

 1. Jedeme na jedno místo, autem, máme pohodu a moc času můžu si vzít co chci, je tam bezpečno – technika může být objemnější i dvě těla a spousta objektivů a laptop sebou, třeba se povede na místě i něco rovnou upravit.
 2. Budeme cestovat, několik lokací, delší trasa, ale opět klasickou dopravou či autem, v pohodě a nenáročně – raději jedno spolehlivé tělo a objektivy jen dle předpokládaných žánrů, nejlépe jeden univerzální, odzkoušený a jeden až dva ke konkrétním účelům.
 3. Má dovolená bude spojená (doufejme) s extrémními zážitky, žádné velké pohodlí, žádná velká zavazadla, sportovně, vše podřízeno náročným podmínkám, každé místečko v batohu je dobré… Jedno tělo, jeden, max. dva lehké objektivy!

Už tušíte, kam míříme? Ano, technika Olympus vám vyjde vstříc ve všech třech případech. A bez kompromisů!

Ladislav Skála Blue Stripe Ice Cave

 Foto: Ladislav Skála - Blue Stripe Ice Cave

Kvalitní fotky od připraveného fotografa

Když jsme si to trávení naší letní dovolené tedy představili osobně a technicky, tak nám už zbývají jen ty správné, praktické kroky:

 1. Naše fotografická technika Olympus musí před delší cestou být vyčištěná, prohlédnutá a kompletní.
 2. Naše fotografické příslušenství stejně tak – batoh (kufr, brašna), stativ, kabely, dobíječky, náhradní zdroje, vlastní baterie, karty a disky – to vše je dobré vzít alespoň jednou do ruky a prohlédnou, připravit.
 3. V případě dovolené s náročnějším průběhem, je vážně dobré (i přes voděodolnost, ochranu proti prachu a dalším výhodám techniky Olympus) myslet na další dobré obaly a výběr kvalitního batohu.
 4. A když máme vše zabaleno, překontrolujeme a nezapomněli jsme na něco? Co takhle antistatická utěrka, pojištění na cesty a pojištění techniky, lístek se všemi důležitými kontakty…

Jiří Kolbaba Norsko

 Foto: Jiří Kolbaba - Norsko

Doporučená technika a objektivy

V případě pobytové rekreace na jednom místě mnozí profíci doporučují vedle jednoho či dvou OM-D těl a vybraných objektivů přibalit i outdoorový kompakt vhodný pro focení pod vodou a v terénu, pokud se zrovna nejedete potápět se speciální technikou. Může se hodit vám i vašim blízkým.

Pokud budete opravdu cestovat vybavte se určitě některým základním zoomem a na něco více dobrodružnějšího přiberte ještě teleobjektiv. Výborně využijete seťák, kterým vyfotíte (ze zkušenosti cestovatelů) až 75% všech snímků a nemusím se o něj tolik strachovat. A pokud třeba máte pevný 45mm, samozřejmě ho berte vždy sebou. Hodí se na makro či na exotické portréty?

A na ty outdoory? Co se fotí na horách? Vhodný je samozřejmě širší krajinářský objektiv, avšak i běžný teleobjektiv najde své uplatnění v krajině mnohem častěji, než byste čekali. Jako ideální sestava se jeví jeden širokoúhlý a jeden teleobjektiv. Tato sestava uleví vašemu batohu a víc snad potřebovat nebudete. Pokud opravdu zvažujete každý gram, třeba takový 75-300mm je díky své univerzálnosti částečné schopen pokrýt nejpoužívanější ohniska. Dost důležité je vzít i stativ. Sice má Olympus pětiosou stabilizaci a třeba se stativ i trochu pronese, ale umožní fotit hodně dlouhé expozice při východu a západu slunce a také (v případě stativu JOBY, který je velmi lehký) outdoorové okamžiky.

A jsme u toho? Kdy a co na dovolené fotit?

Nejlepší světlo je brzy ráno nebo k večeru (o tom jsme psali už v úvodu, že?), kdy není slunce přímo nad hlavami, ale těsně nad horizontem. Takové podmínky jsou pro focení nejvhodnější. Pokud ale chcete fotit v průběhu celého dne, pak se nedá nic dělat. Dávejte si pozor na ISO nastavte ho co nejníže a … dál už nemusíme radit, že? Fotíme samozřejmě lidi, street, přírodu, detaily, jídlo, architekturu, struktury a textury či prostředí.

Petr Válek

 Foto: Petr Válek Vlna

Stahujte, zálohujte, myslete na to, co s fotkami budete dělat

Výhodou nových OM-D jsou možnosti okamžitých přenosů, pokud se bude chtít pochlubit známým či něco aktuálně poslat na web. Ale většinu snímků si určitě uložíte do záloh a pak budete doma zpracovávat. Myslete dopředu, že méně je více, a že je lepší dělat kvalitní snímky na místě než z tisíců vybírat a trávit hodiny a dny úpravami, jak říká známý cestovatel a fotograf Jiří Kobaba.

Takže to známé, fotografické platí i v létě a na cestách: každá fotka musí být příběhem, jinak je to jen bezcenný cvak a tem si můžete dělat třeba mobilem…

Přejeme krásnou dovolenou a ještě krásnější návraty plné výborných záběrů.

Vladislav T Jiroušek

 Foto: Vladislav T. Jiroušek - Dvouhlavé slůně

SDÍLET:

Komentáře

 • 1