GABI TRAGA - MRAZIVÉ FOCENÍ V KRKONOŠÍCH

Fotografka a Olympus Ambasadorka Gabi Traga je dobře známá zejména na instagramu. Její záběr je ovšem velmi široký a patří k němu i reklamní focení pro různé značky. Ta náročnější focení probíhají třeba na hřebenech zasněžených Krkonoš.

Teploty hluboko pod nulou a mráz zakusující se do každé nedostatečně kryté části těla (zbytečné dodávat, že nesvědčí ani žádné elektronice). Chladné slunce náhle střídá sněhová bouře, počasí se každou chvíli mění. V takových podmínkách již mnohokrát fotila Gabi Traga, ať už v rámci zimních radovánek nebo při zakázkovém focení.

Přesto právě takové extrémnější podmínky mohou být živnou půdou pro vznik famózních fotografií, které vyniknou. Důležité je dobře se připravit a vědět, jak před mrazem a sněhem ochránit sebe i citlivou techniku. V tomto rozhovoru jsme Gábinu vyzpovídali, jak si s náročnými podmínkami umí poradit tak, aby si domů odnesla skvělé fotky, zato žádné omrzliny.

 

Z Tvého portfolia je zjevné, že na horách v zimě fotíš poměrně často. Je to tím, že máš k horám sama kladný vztah, nebo Tě tam přivedly spíše zakázky?
Určitě je to tím, že mám k horám blízko a ráda se tam vracím. Takže když klient potřebuje fotit ve sněhové bouři, nejsem proti. Často i klientovi vymýšlíme koncept a styl focení a tam jsou moje preference k horám samozřejmě taky znát:).

 

Co všechno obnáší takové fotografování v zimních horách? Co jsi musela připravit / podchytit při focení zakázky pro Black Yak?
Problému ve velké zimě je hned několik.

Jeden z prvních je samozřejmě výdrž baterie, takže mám několik náhradních a snažím se nepoužívat displej abych ji šetřila.

Další problém je, že se modelky / modelové při takovémto focení často zabíhají někam do zázemí převlékat a zahřát, nebo je potřeba vyfotit daný produkt venku i vevnitř. V tu chvíli je potřeba si dát pozor na zamlžení celého fotoaparátu vlivem náhlého rozdílu teplot. Takže když se jdu zahřát dovnitř a vím že za chvíli budu venku zase fotit, musím nechat foťák mrznout venku.

 

Další příkoří je ztuhnutí prstů. Vlivem nízké teploty vám relativně brzo znecitliví prst na spoušti. Několikrát se mi stalo, že byl tak zmrzlý, že jsem prostě nemohla zmáčknout spoušť. Takže je potřeba mít dobré tenké rukavice, které vám dovolí pohodlně ovládat foťák a zároveň udrží prsty alespoň v provozní teplotě:).

Pokud fotíte ve sněhové vánici, je dobré používat sluneční clonu, která vám ochrání sklo od mokrých vloček. To už je ale jen taková maličkost, která se dá vyřešit jedním pohybem ruky.

 

Jakou fototechnikou Olympus jsi fotila tuto zakázku a jak se Ti s ní pracovalo?

Fotila jsem dvěma těly OM-D E-M1 Mark II a objektivy používam nejčastěji M.Zuiko Digital 40-150mm F2.8 PRO a M.Zuiko Digital 25mm F1.2 PRO. Technika šlapala výborně a nejvíce oceňují její nízkou váhu, protože občas mám na krku i dva přístroje abych nemusela v takovémto prostředí přehazovat objektivy. S plnoformátovým foťákem by mě za chvíli bolely záda:).

 

Zaujaly nás fotky siluet, které mezi ostatními poměrně zdařile vyčnívají - jakým způsobem jsi je nafotila?

Fotili jsme večer, když hustě sněžilo a foukal vítr. Bylo to na Luční boudě a venku bylo celý den -22°C. Přestože OM-D E-M1 Mark II je oficiálně odolná vůči mrazu do -10°C, zvládala tyhle podmínky úplně bez problémů. Za fotografovanou postavu jsem si postavila LED světlo a fotila na trochu delší čas, aby se do fotky dostala dynamika sněžení. Fotila jsem z ruky, což bylo možné díky vynikajícímu 5osému stabilizátoru, jen jsem se musela soustředit, aby se mnou ten vítr moc nemával:). Prostě ideální podmínky pro zachycení atmosféry pro extrémní zimní oblečení!


Máš nějaké silné zážitky z tohoto nebo jiných zimních focení?

No celé tohle focení byl silný zážitek, protože jsme dva krásné dny fotili vysoko v horách ve velkých mrazech. Užili jsme si tam nádherné světlo při západu slunce i opravdovou zimní bouři. Chvílemi jsme pěkně vymrzli, načež jsme se schovávali do Luční boudy a zahřívali se horkými nápoji, jak to ke správné zimě patří:). Ale jinak se extrémním zážitkům snažím při komerčním focení vyhnout. Času je vždy málo a je potřeba odvést hodně práce.

 

Napadá Tě nějaké šikovné doporučení pro ty, kteří se chtějí (třeba i poprvé) vydat v zimě fotit do hor?

Jak už jsem psala na začátku, vzít si více baterií, šetřit je koukáním do hledáčku místo displeje (i pokud prohlížíte fotky), dobré rukavice a dobrou obuv. A klasiku - teplé ponožky - taky nepodceňovat.

 

Pohybem ve sněhu rychle promrznete, a to vás pak dostane do nepohody a nemůžete se soustředit na samotné focení. Nemluvě o dnech strávených po návratu v posteli s horkým čajem. Mám teď i sněžnice pro pohyb v hlubokém sněhu, ale ty nevyužívám tak často, protože obvykle není moc čas je nasazovat a sundávat.

Plus určitě svačina! Nemrznoucí snack do kapsy a termoska s čajem se rozhodně hodí. Nejen, že vás zahřeje teplým čajem, ale navíc ji můžete kreativně využít, když se vám z ní bude na záběrech krásně kouřit:).

Děkujeme za rozhovor!

Celou galerii najdete zde.

 

SDÍLET:

Komentáře

  • 1