PŘÍBĚH FOTKY - ÚSVIT NOVÉHO DNE

Olympus Ambasador Marek Ondráček nám popsal příběh, který stojí za jeho povedenou fotkou Úsvit nového dne ze zimní Prahy. Jaké byly okolnosti jejího vzniku a jakou použil techniku, se dozvíte v tomto blogu.

Zima má několik výhod – např. že západ slunce nastává tak brzo, že po jeho vyfocení bez problémů ještě stihnete dorazit domů na večeři, a také že na úsvit nemusíte vstávat v nekřesťanskou hodinu a můžete ho vyfotit třeba cestou do práce.

Přesně toho jsem chtěl využít jednoho mrazivého lednového rána. Sníh v Praze je bohužel hodně neobvyklou záležitostí, o to je ale zasněžená Praha krásnější. Zvláště ve spojení s barvami úsvitu a stále ještě rozsvícenými lampami nabízí opravdu úchvatnou atmosféru a podívanou.

To byl také můj záměr – fotit na pomezí tzv. modré hodinky a samotného východu slunce, abych zachytil co nejvíce z obojího. Vybral jsem si poměrně známé místo na Letné s výhledem na Vltavu a četné mosty. V popředí je výrazná budova Strakovy akademie, ale pozornost přitahují zejména samotné mosty, které jsou klíčovým kompozičním prvkem fotky. Hodně dělá také samotná atmosféra a barvy vycházejícího slunce.

Úsvit nového dne | OM-D E-M1 Mark II + M.Zuiko Digital 12-40mm F2.8 PRO | F8 | 1/25s | ISO 200

Jakmile jsem si nastavil záběr, přihnala se skupinka zřejmě korejských turistů a místo vcelku beze zbytku obsadila – opravdu se vyplácí si přivstat a dorazit dříve! A to jsem myslel, že v cca -15°C bych mohl být jediný blázen, který tam bude více než hodinu stát a čekat na dobré světlo. I přes několik vrstev oblečení jsem za chvíli přestával cítit prsty na rukou i nohou a ani termoska s čajem kdoví jak nepomáhala. Nejvíce mě ale zmrazil pohled na nohy korejské turistky, oblečené v legínách ke kotníkům a obuté v obyčejných teniskách. Teplota pro mě v tu chvíli rázem spadla o dalších alespoň -10°C. Vstávání a čekání se ale vyplatilo a byl jsem odměněn touto krásnou scenérií.

K jejímu zachycení jsem použil fotoaparát OM-D E-M1 Mark II s objektivem M.Zuiko Digital 12-40mm F2.8 PRO s aktivovanou funkcí High Res Shot, díky čemuž má fotka po ořezu rozlišení téměř 68 MPx a zachycuje i ty nejjemnější detaily.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1