ODOLNOST OM-D V PRAXI

Pro fotografy dlouhodobě používající systém OM-D řady E-M5 či E-M1 se stala možnost fotit v jakémkoli počasí a prostředí samozřejmostí. Majitelé fotoaparátů jiných značek zase mnohdy nevěří, že by fotoaparáty OM-D mohly být skutečně tak odolné, jak deklarujeme. Není nad to ukázat si tuto odolnost v praxi a přimonenout si, jak velkým pomocníkem je.

O tom, že fotoaparáty řady OM-D patří k absolutní světové špičce z hlediska odolnosti, si šuškají i vrabci na střeše. Kdo se nesetkal se situací, kdy mu perfektní utěsnění zachránilo cennou fototechniku nebo mu umožnilo fotit i za extrémních podmínek, možná plně nedocení, kam až odolnost našich fotoaparátů posouvá fotografovy možnosti.

 

OM-D E-M1 Mark III

Zima se snad již chýlí ke konci, ale ta letošní nám i v našem mírném klimatu ukázala, že tuhé mrazy mohou být něčím, co může zkomplikovat, ne-li znemožnit focení. Pokud ovšem nevlastníte některý z modelů řad E-M5 či E-M1. Ty jsou totiž oficiálně mrazuvzdorné až do -10°C. Tato teplotní hranice je stanovena v normě IPX1, dle které jsou fotoaparáty testovány, něco jiného je však praxe, která je mnohdy ještě zajímavější. Jak se říká - důkaz místo slibů, a tak s vámi sdílíme toto starší video, které skvěle ukazuje, že odolnost našich fotoaparátů (v tomto případě ještě první E-M1) jde často za hranice normy:

V překonávání hranic daných normou IPX1 můžeme pokračovat i v případě voděodolnosti. Pro řady E-M5 a E-M1 deklarujeme odolnost vůči ostřiku, tedy dešti a obecně stříkající vodě. V případě vystavení fotoaparátu přímému proudu vody či dokonce jeho ponoření pod vodu není již voděodolnost garantována. Jak ovšem záměrně či nedobrovolně poznal nejeden fotograf, i zde utěsnění našich odolných fotoaparátů mnohdy překonává podmínky normy. Jeden takový ostrý test se rozhodl před časem udělat slovenský fotograf Vladimír Kampf: 

 Jako bonus přikládáme ještě jedno video - pokud byste se chtěli o unikátním systému utěsnění vybraných fotoaparátů systému OM-D chtěli dozvědět více (a ovládáte angličtinu), zde je komplexně vysvětleno technické pozadí našeho řešení. Video dokonce ukazuje kompletně rozebranou současnou vlajkovou loď OM-D E-M1X, takže i bez znalosti angličtiny je rozhodně na co se dívat: 

Závěrem je nutné zdůraznit, že výše uvedená videa ukazují případy, které skutečně nepodléhají záruce a při případném vystavení vašeho fotoaparátu podobným podmínkám riskujete jeho poškození. Nepodceňujte tedy vlastní obezřetnost už jen z důvodu, aby vám fotoaparát vydržel co nejdéle. Pokud se ale dostanete do náročných podmínek či se vám stane nehoda podobného rázu (nemálo fotografů krajiny a zvířat může vyprávět příběhy, kdy i s fototechnikou spadli do vody), máte velkou šanci, že vás v tom náš fotoaparát nenechá.

Utěsněné fotoaparáty systému OM-D můžete pořídit na našem e-shopu či u našich dealerů.

SDÍLET:

Komentáře

  • Ludvík Zemek

    Ludvík Zemek

    2. 3. 2021

    O tom, že fotoaparáty řady OM-D patří k absolutní světové špičce z hlediska odolnosti, si šuškají i vrabci na střeše.... Vrabci si rozhodně nešuškají, ale mohli by si třeba cvrlikat, ......co říkáte?

  • 1