RED BULL X-ALPS 2017 S OLYMPUS OM-D

Osmý ročník extrémního závodu Red Bull X-Alps je za námi. S profesionálním fotografem Vítkem Ludvíkem jsme ho monitorovali pro vás a přinášíme vám z něj krátkou reportáž.

Red Bull X-Alps, nejtvrdší dobrodružný závod na světě, odstartoval po osmé 2. července 2017 ze Salzburku. Celkem 31 závodníků z dvaceti zemí závodilo přes Alpy na trati dlouhé 1138 km do Monaka, přes 7 otočných (kontrolních) bodů, ležících v sedmi různých zemích, včetně prvního bodu ve Slovinsku.

V průběhu let přilákal závod jedny z nejlepších dobrodruhů světa a dostal je za hranice jejich fyzických i psychických možností. Zvládnout závod vyžaduje nejen odborné paraglidingové dovednosti, ale extrémní vytrvalost, neboť někteří sportovci urazí po svých více než 100 km denně a nastoupají přes 2000 metrů nadmořské výšky.

Závodníci se pohybují pouze pěšky nebo na paraglidu, padákovém kluzáku. Každý jejich krok je monitorován pokročilou technologií Live Tracking a díky ní sledován miliony diváků. S neustále se měnícími povětrnostními podmínkami je taktické plánování stejně důležité, jako extrémní vytrvalost. Z tohoto důvodu má každý sportovec pomocníka (supportéra), který s ním řeší strategii, výživu a vše mezi tím. Úloha doprovodu je nesmírně důležitá, a po pravdě jsou neviděnými hrdiny závodu.

Vítězem soutěže Red Bull X-Alps 2017 se stal švýcarský závodník Christian Maurer, který vyhrál závod s časem 10 dnů, 23 hodiny a 23 minut. Bylo to jeho páté po sobě jdoucí vítězství.

Pro mne, jakožto profesionálního fotrografa, znamenalo fotografování závodu téměř stejné nasazení, v jakém fungovali závodníci. S tím rozdílem, že jsem neměl nikoho, kdo by mi vařil a pral ponožky. Naopak jsem dostával pokyny, kdy mám kde a koho vyfotit anebo ho sledovat 1500 výškových metrů na start a dokumentovat celý výstup. Potom seběhnout z kopce dolů, fotky zpracovat, co nejrychleji poslat a pokračovat dál.

Po celou dobu závodu jsem používal Olympus OM-D E-M1 Mark II, nejčastěji s objektivem 12–40mm PRO. Druhý nejpoužívanější byl objektiv 7–14mm PRO a třetí 40–150mm PRO. Na techniku jsem se mohl spolehnout i v těch nejhorších podmínkách, například po nočním výstupu v dešti do sedla del Turlo, který jsem dokumentoval, a kde jsem pak čekal se závodníky, až se vylepší počasí, aby mohli startovat. Na systému Olympus OM-D oceňuji zejména odolnost, vynikající obrazovou kvalitu i ve špatných světelných podmínkách a precizní autofokus. A samozřejmě nízkou hmotnost a menší rozměry oproti zrcadlovkám.


Dnes už legenda RedBull X-Alps, jediný účastník všech osmi závodů, Rumun Toma Coconea společně s Francouzem Gaspard Petiotem stoupají žlebem do sedla pod stěnou hory Mangard ve Slovinsku, kde byl druhý otočný bod. Odtud startovali k letu do Aschau v Německu. 

Ve dvě ráno jsem začal stoupat pěšinou od parkoviště k chatě Rifugio Ai Brentei ve 2182 m, kde nocovala skupinka závodníků. V pět ráno se chystali vyrazit na výstup k chatě Rifugio Pedrotti na druhé straně hory a tam startovat k přeletu, takže jsem tam potřeboval být včas. U chaty jsem měl ještě půl hodiny odpočinku, než skupina vyrazila. Stoupali jsme horským terénem s úžasnými kulisami, tak že jsem dokumentoval celý jejich výstup. Piloti startovali z vápencové desky poblíž chaty za nádherného ranního světla. Mě pak čekal sestup trvající celé dopoledne. 

V tomto případě startuje z Cole del Turlo český závodník Stanislav Mayer.

Cole del Turlo, sedlo v masivu Mote Rosy bylo místo, kudy pěšky procházeli skoro všichni závodníci, kteří se dostali až k otočnému bodu na Matterhornu. Od silnice to bylo víc než 1500 výškových metrů které jsem zdolal čtyřikrát po sobě s různými atlety. Pokaždé jsem dokumentoval výstup i start ze sedla. 

Chcete-li sledovat mé další fotografické počiny s extrémními sportovci, sledujte mne na mém facebookovém profilu. Koncem srpna pořádám fotografický workshop s tématikou extrémních kajakářských závodů. Více o něm se dočtete zde.

Váš Vítek Ludvík

Komentáře

  • 1