JAK JSEM FOTIL NEIST POINT

Fotograf, cestovatel a novinář Martin Kamín pořádá fotoexpedice na zajímavé lokality v ČR i zahraničí. Na své loňské fotoexpedici do Skotska se rozhodl vyzkoušet vlajkovou loď Olympusu – OM-D E-M1 Mark II. Jaké to je fotografovat v tamějších náročných podmínkách se s námi podělil v tomto článku.

Skotsko nabídne fotografovi úplně všechno: lijáky, větrné smrště, mlhy, azuro, mrholení a dny, kdy vlastně ani nevíte, odkud ta voda teče. Zespodu, snad? I to se stává. Loni jsem ve Skotsku strávil 40 dní. V dodávce, sám, mezi vodopády, na nejopuštěnějších místech, kde se lochy zakusují do hor nebo na písečných plážích Hebrid. Z toho 12 dní jsem vedl fotoexpedici a fotokurz pro fotografy, kteří se mnou jezdí na různá místa světa fotografovat.

Na loňské fotoexpedici do Skotska jsem si půjčil vlajkovou loď OM-D E-M1 Mark II s objektivy Olympus M.Zuiko Digital ED 7-14mm f/2.8 PRO, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-40mm f/2.8 PRO a Olympus M.Zuiko Digital ED 40-150mm f/2.8 PRO.

Na Neist Point se v rámci fotoexpedice dostaneme častěji, máme na to vyhrazeno dostatek času, ale je velice těžké tam chytit správné světlo. Ten den mi všechno hrálo do karet, byl vítr, středně vysoká oblačnost, nepršelo a já jsem jen odtušil, že až Slunce klesne nad moře za Hebridy, začne se odehrát to odvěké divadlo, při kterém nevíte, zda-li se dívat na oblohu nebo raději rychle mačkat spoušť.

Neist Point je maják na západní části ostrova Isle of Skye. Známé místo, často navštěvované, ale pro fotografy zajímavé buď hodně ráno nebo navečer. Když tam fouká, v autě se ani nevyspíte, protože jím vichr cloumá tak, že si připadáte jako na moři.

Dnes – v době navigací – je Neist Point opuštěné místo, ale fotografům skýtá výbornou příležitost pro komponování přitažlivých záběrů. Loni jsem měl v plánu udělat úplně jiné fotografie než v minulosti. Chtěl jsem něco speciálního, prostě něco jiného. 

Od parkoviště jsem s kompletní výbavou, včetně filtrů a stativu, prošel celý výběžek a obešel maják, abych se spustil za ním až na hladinu moře. V duchu jsem si říkal, že kdyby mě nějaká vlna objala, už bych se nahoru nevydrápal. Počasí zatím drželo, měl jsem všechny trumfy v ruce. Nechal jsem celou fotovýbavu nahoře na skalách a jen tak bez ničeho sestoupil k hladině mezi kormorány. Našel jsem si místo, abych měl dost prostoru na expozici, a protože se stmívalo, věděl jsem, že budu muset sáhnout do delších časů; takže stativ s sebou.

Dokonce jsem si sliboval, že tam natočím nějaké video. Což jsem udělal:

Jakmile jsem si ověřil úhel záběru a to, že vlny nejsou až tak vysoké pro správnou kompozici, vyšplhal jsem se zpátky nahoru a vybral z fotobatohu tělo Olympus OM-D E-M1 Mark II, můj obrovský megastativ Giottos, objektiv M.Zuiko Digital ED 12-40mm f/2.8 PRO, polarizační, přechodový filtr 0.9 soft a šedý neutrální filtr, a také dálkovou spoušť.

Spouštím se zpět k hladině a všechno sestavuji, dělám první snímek, odhaduji expozici na 1,5 minuty – mám tam šedý neutrální filtr 1000×. Slunce se začíná pomalu sklánět za obzor, je 20:38, musím spěchat. Na druhý snímek nasazuji 0.9 ND přechodový filtr, abych ošetřil oblohu, která mi na těchto dlouhých časech už vypadává z dynamického rozsahu snímku. Nyní exponuji 50 sekund, fotoaparát na stativu, vypnutá 5osá stabilizace v těle OM-D. Exponuji 5 fotografií.


Expoziční hodnoty: OM-D E-M1 Mark II, ISO 64, čas: 50 s, f/5.6, Objektiv Olympus M.Zuiko Digital ED 12-40mm f/2.8 PRO 14 mm (28 mm po přepočtu)

Rád komponuji a exponuji přímo na místě, nesedí mi takové to patlání více fotografií dohromady v počítači a také s ohledem na to, kolik času jsem na cestách a doma, na to moc není moc časový prostor. Pokud jsme fotografové a malujeme světlem, měla by se fotografie namalovat přímo na lokaci a následně pouze upravit běžné obrazové vlastnosti jako kontrast, sytost, ořez apod.

Pro takové snímky sem jezdím. Bohužel, ne vždy je skotská příroda tak milosrdná. Garantuji vám, že jich ve Skotsku neuděláte stovky, ale zase se naučíte číst krajinu, světlo, vnímat stíny, poslouchat intuici. Na Neist Pointu jí budete potřebovat plné kbelíky. Do Skotska se vracíme s fotoexpedicemi na jaře a tentokrát bych rád kromě Hebrid ještě navštívil Orkneje.

Autor: Martin Kamín – fotograf, novinář a cestovatel

SDÍLET:

Komentáře

  • 1