JAK SE FOTOGRAFUJE ORION BEZZRCADLOVKOU OLYMPUS

Pravděpodobně vás napadlo, že se bude jednat o fotografování souhvězdí Orion, opak je ale pravdou, Orion je totiž kosmická loď.

Konkrétně se jedná o pilotovanou kosmickou loď, která je vyvíjena pro NASA, loď Orion by měla být nasazena pro dopravu osob k Měsíci, Marsu a blízkým planetám. A právě vývoj této kosmické lodi dokumentuje Radislav Sinyak za pomoci fotoaparátu OM-D E-M5 Mark II.

Sinyak je jednou z osob, které se podílejí na administrativním fungování projektu Orion a zároveň se pasoval do role jakého si kronikáře. Od počátku projektu (2006) dokumentuje postupný vývoj a pokroky, které by měly být zakončeny koncem roku 2020 cestou k Měsíci. Radislava Sinyaka se podařilo krátce vyzpovídat našim kolegům z redakce časopisu Olympus Magazine.

Nyní fotografujete bezzrcadlovkou Olympus OM-D E-M5 Mark II, ale dříve jste fotil Nikonem, co vás vedlo ke změně značky?

Nikonem jsem fotografoval vlastně od ukončení studií, ovšem v době, kdy jsem začal dokumentovat projekt Orion, objevila se i nutnost pořizování krátkých videí, která ale můj aparát neuměl příliš dobře. Rozhodl jsem se proto pro koupi kamery značky Sony a používal na ní s pomocí adaptéru své starší objektivy – ovšem celková velikost a hmotnost takové sestavy byla obludná.

Po krátkém průzkumu trhu jsem se rozhodl vybavení prodat a přesedlal jsem na systém micro 4/3, konkrétně k modelu Lumix GH4 kvůli možnosti natáčet 4K video. Olympus OM-D jsem si zvolil pro fotografování především kvůli perfektní ergonomii – pracuje se mi s ním mnohem lépe.

Co vás nejvíce baví při práci dokumentaristy tohoto projektu a proč je to podle vás důležité?

Mezinárodní vesmírná stanice je na oběžné dráze Země přibližně ve výšce 400 km, my zde stavíme vesmírnou loď, která zvládne doletět tisíckrát dál a umožní lidem zkoumat nejen Měsíc, ale možná i planetu Mars. Vývoj a stavbu lodi jsem viděl od prvního kousku železa, a nakonec ji uvidím jako celek schopný letět do vesmíru.

Pracujete s nějakým denním rozpisem, co se bude dít a co budete ten den fotografovat nebo je vše ponecháno pouze na vás a vaší vůli, co zvolíte jako námět pro fotografii?

Naše pracovní skupina má poměrně přísná bezpečnostní omezení, takže si předem plánujeme návštěvy a musíme získat všechna potřebná povolení. Většina pracovních úkonů je dopředu naplánovaná a stejně tak je tomu i v případě obrazového záznamu. Obvykle tedy přicházíme s návrhem, co bychom rádi zdokumentovali a následně vyjednáváme o možnosti vstupu na dané místo.

Existují nějaké specifické překážky při dokumentaci takového projektu jako je Orion?

Orion je nejvyspělejší kosmická loď navržená NASA. Mnoho používaných technologií není možné veřejně ukazovat, ale přesto musíme dokumentovat postupné kroky. Velkou výzvou je ukázat příběh, ale neodhalit příliš mnoho detailů.

Pořídil jste různé snímky kosmické lodi a lidí, kteří pracují na projektu, na co se ale soustředíte při fotografování vy osobně.

Snažím se na snímcích zachytit především velikost a rozsáhlost celého projektu, často proto při kompozici využívám měřítka – lidé pracující vedle kosmické lodi nebo širokoúhlé záběry, které ukazují rozlohu a množství zázemí pro vývoj a testování.

Jaké objektivy nejčastěji používáte?

Nosím s sebou hned několik světelných objektivů – 7–14 mm F2,8, 12–40 mm F2,8 a 40–150 F2,8, pro nepracovní fotografování obvykle nasazuji široký M.ZUIKO 12 mm F2.

Kdyby se objevila příležitost, chtěl byste se podívat do vesmíru?

Rozhodně ano!

Komentáře

  • 1