NEJMODERNĚJŠÍ TECHNOLOGIE V ODOLNÉM TĚLE, ANEB JAK VZNIKLO OM-D E-M1X

Viceprezident pro prodej a marketing Olympusu America, Aki Murata, poskytl krátké interview, kde odpovídal na otázky související s uvedením fotoaparátu OM-D E-M1X.

Pro jaké zákazníky je určen nový model OM-D E-M1X, jakou skupinu chcete oslovit tímto aparátem?

Věříme, že na trhu jsou pro nás zajímavé tři skupiny uživatelů. Jednu tvoří uživatelé, kteří přecházejí ze stávajících fotoaparátů systému micro 4/3, jako je například model OM-D E-M1 Mark II. To je velmi dobrý fotoaparát, nicméně v určitých situacích není úplně vyhovující například pro sportovní fotografii. Konkrétní věcí je například joystick pro výběr ostřicího bodu na vertikálním i horizontálním gripu, což je prakticky nezbytné pro sportovní a wildlife fotografii.

Druhou skupinou jsou fotografové, kteří používají APS-C zrcadlovky kvůli jejich crop faktoru a možnosti prodloužení ohniska, zároveň oceňují malé rozměry fotoaparátů. Tato skupina fotografů by samozřejmě ocenila přístroje typu profesionálních zrcadlovek, které by uspokojily jejich nároky. Ovšem problémem je v těchto případech cenová nedostupnost a samozřejmě i velké rozměry a váha. V tomto směru je nové OM-D E-M1X odpovědí na poptávku takových fotografů.

Pro mnoho fotografů z této skupiny je jediným dalším krokem plnoformátový přístroj, těm se však snažíme vysvětlit, že velmi záleží na tom, jakému typu fotografie se budou primárně věnovat. Od toho by se měla také odvíjet vhodná technika, což v případě sportovní fotografie znamená rychlost, ale také možnost využití delší ohniskové vzdálenosti.

Poslední skupinou jsou pak profesionální fotografové, kteří chtějí vyzkoušet nový systém a zařadit jej jako druhé tělo do svojí výbavy, protože má de facto stejné vlastnosti.

Prakticky pro všechny jmenované skupiny je velmi důležitá spolehlivost a rychlost automatického ostření se sledováním objektu, porovnávali jste s konkurencí nebo nějak jinak autofokus ladili?

Nedělali jsme si žádné statistiky nebo porovnávání rychlosti. Spolupracovali jsme však s řadou profesionálních fotografů, aby nám mohli dát zpětnou vazbu na výkon autofokusu. V konečném důsledku jsme hodně pozměnili algoritmus ostření. Takže výsledné naladění není ani tak o porovnávání, ale především o názoru profesionálů a využití umělé inteligence.

Zmiňoval jste dlouhé testování fotoaparátu před jeho finální produkcí, můžete přiblížit, jak dlouho trval vývoj od prvotního konceptu?

Po uvedení modelu E-M1 Mark II jsme samozřejmě začali sbírat názory uživatelů, což byl první krok. Naše oddělení vývoje chtělo vytvořit přístroj s maximální spolehlivostí, což se začalo promítat již do prvního modelu E-M1, následovala druhá generace, kde byla výrazně vylepšena práce autofokusu, nicméně na základě zpětné vazby profesionálů jsme si uvědomili, že musíme na spolehlivosti ještě zapracovat. To byl vlastně první okamžik, kdy se začal zvažovat mírně odlišný koncept nového stroje.

Právě maximální spolehlivost je středobodem naší firemní filozofie. Ta byla vytvořena již před 48 lety panem Yosihisou Maitanim, tvůrcem původní řady OM. Hlavní tři body filozofie byly kompaktnost, nízká váha a právě maximální spolehlivost.

Je pro vás důležité, aby fotoaparáty Olympus používali profesionálové?

Ano. Je to jedním z naších cílů, udělat fotoaparát právě pro profesionály, kterým by měl usnadnit práci. A abychom toho mohli dosáhnout, je třeba mít přístroj maximálně spolehlivý, kterému mohou profesionálové věřit a spolehnout se na něj.

Jak podle vás ovlivní výpočetní technologie současných smartphonů vývoj fotoaparátů v budoucnu?

Rychlost vývoje v oblasti smartphonů je nebývalá, což znamená, že právě v nich mohou být implementovány nové technologie. Rizikem pro odvětví fotografie je to, že jej lidé budou opouštět a přejdou výhradně k fotomobilům. Ovšem i ty mají své fyzikální limity a nebudou vhodné pro každého. Mobilní telefony v jednom směru nejsou konkurencí, ovšem v jiném zase ano.

V současné době je zaklínadlem plný formát, je to pro vás výzva, jako pro jiné značky?

V první řadě nechceme používat jiný bajonet než je 4/3, pokud bychom měli více než jeden bajonet, není to zrovna uživatelsky přívětivá situace. Když by se vás někdo zeptal, zda si pořídíte fotoaparát a objektivy a potom změníte bajonet, nebudete to chtít udělat. Proto chceme pokračovat v jednom uceleném systému micro 4/3.

Známe jeho silné stránky, jako je nízká hmotnost a ideální ekosystém vhodný pro fotografování s delšími ohnisky. To jsou věci, na které se chceme soustředit a přinést v této oblasti uživatelům to nejlepší. Důležitá je dobrá optika a perfektní spolehlivý autofokus, na to se primárně soustředíme. Když dáváme produkty testovat různým fotografům, obvykle uznají, že v oblasti ostření jsou přístroje maximálně spolehlivé a kombinace s velmi výkonnou stabilizací umožní udělat skvělé snímky.

Neméně podstatný je v oblasti profesionální fotografie také servis. Nikoli ten v podobě oprav aparátů, ale servis určený právě profesionálům. Uvědomujeme si samozřejmě, že nejsme ve fotografickém průmyslu obrovským hráčem, který osloví všechny fotografy. Našim zákazníkům však chceme nabídnout něco smysluplného i po nákupu. To je myšlenka, kterou se zabýváme již několik měsíců.

Většina zákazníků, kteří si pořídí zrcadlovku v ceně kolem 10 až 15 tisíc korun obvykle končí u toho, že snímky jsou mnohdy horší než ty, které vyfotí telefonem. My se snažíme jít o krok dál a nabízíme našim zákazníkům nejrůznější školení s workshopy, kde si mohou fotoaparáty osahat v přítomnosti odborníka, který je s nimi naučí zacházet a vysvětlí i základy fotografování, to je pak zcela jiný zážitek z fotografování.

Naší odpovědností není jen vyrábět spolehlivé fotoaparáty, ale nabídnout také smysluplný servis zákazníkům poté, co si fotoaparát pořídí. V současné době přemýšlíme, jak bychom v tomto směru mohli více využít naši současnou platformu nebo možná zcela novou platformu pro různá školení.

Model OM-D E-M1X je velmi odlišný fotoaparát ve srovnání s předchozími zástupci nejvyšší řady OM-D. Je to záměrný pokus vytvořit něco nového?

Velké množství nových funkcí a upravené ergonomie vychází ze zpětné vazby fotografů. Ti nám radili až na úroveň jednotlivých detailů, jakože například na konkrétním místě aparátu by bylo vhodné mít tlačítko pro nastavení konkrétní funkce apod. Na základě těchto připomínek jsme ladili celkový vzhled a rozmístění ovládacích prvků tak, aby byl finální model E-M1X ideální právě pro profesionální použití.

A oni nechtěli na horní straně stavový displej?

Vy ho potřebujete? V tomto směru se setkávám se smíšenými pocity. Zvažovali jsme to, nicméně by to znamenalo větší rozměry a horší ovladatelnost. Naší vývojáři velmi často trávili čas s fotografy a pozorovali je při práci, odtud pak vzešla velká dávka inspirace a informací pro návrh fotoaparátu.


Aki Murata, viceprezident pro prodej a marketing Olympus America

Olympus je v současné době jedinou značkou, která nenabízí fotoaparát s APS-C nebo větším snímačem. Jak v tomto kontextu dělíte své portfolio fotoaparátů?

Máme tři silné stránky – kompaktní systém s nízkou váhou, skvělou optiku a spolehlivou stabilizaci. To je unikátní kombinace. Full frame je poslední dobou doslova módou, ovšem fyziku obejít nemůžete a objektivy budou vždy velké a těžké. Když porovnáte ostatní systémy s naším, jsou zde viditelné rozdíly v rozměrech a hmotnosti. Věříme našemu systému a nebudeme dělat přístoje s plnoformátovým snímačem, protože nevěříme, že jej všichni potřebují.

Pro mnoho fotografů je velmi důležitá mobilita, když s sebou nemáte fotoaparát, nemůžete udělat fotku. Proto věříme, že naše řešení je nejlepší pro velkou část uživatelů. Stejně tak vnímáme i trh s fotoaparáty, který se bude diferencovat na dvě skupiny.

První skupina zahrnuje velké snímače a fotoaparáty, kdežto druhá se soustředí především na kompaktnost a lehkost celého systému. Máme tudíž radost, že se všichni snaží v oblasti velkých snímačů, protože zůstane více místa právě pro naše produkty, které můžeme vycizelovat. Pustit se cestou velkého snímače nám nedává smysl.

Zdroj původního rozhovoru: Dpreview

SDÍLET:

Komentáře

  • 1