V AKCI S OM-D E-M1X A CHRIS EYRE WALKEREM

Aktuální vlajková loď Olympusu, profesionální model E-M1X není jen superrychlým pomocníkem při wildlife nebo sportu. Hodně toho nabídne také videografům, kteří ocení mírně odlišné vlastnosti než fotografové.

Jedním z takových tvůrců je i Chris Eyre Walker, který má s fotoaparáty Olympus dlouhodobé zkušenosti a novinku používal ještě několik měsíců před jejím oficiálním uvedením. V okamžiku, kdy byl osloven, jako jeden z ambasadorů značky, rozhodl se prověřit fotoaparát v extrémních podmínkách marocké pouště.

Jak sám Walker říká, tak je pro něj z pohledu tvůrce videa asi největším přínosem celkový výkon fotoaparátu společně s jeho špičkovou odolností vůči nepříznivým vlivům, jako je voda, prach či písek. Hlavní výhodou je pak možnost pořídit skvělé záběry, srovnatelné s výstupem z profesionálních videokamer, avšak bez nutnosti pořizování a používání široké škály příslušenství.

Ostatně, celá řada stabilizačních pomůcek, ochranných klecí, gimbalů a nejrůznějších drobností s sebou přináší také celou řadu problémů s jejich upevněním, nastavením a odladěním před použitím na vyhlédnuté lokaci.

To je podle Chrise asi tou největší výhodou, jelikož kombinace výkonné stabilizace v těle přístroje společně se stabilizací v objektivu značně urychluje práci, a tak je možné během jednoho natáčecího dne zvládnout objem práce dříve rozložený minimálně do dvou dnů. A to všechno velmi jednoduše při natáčení z ruky. Po nasazení objektivů M.Zuiko z nejvyšší řady Pro pak není třeba se obávat ani prachu, písku či bláta.

Významným krokem vpřed je také nový OM Log, tedy možnost záznamu videa v nekomprimované podobě a bez jakýchkoli úprav na úrovni obrazového procesoru. Díky tomu je možné při postprodukci velmi výrazně upravit obraz bez ztráty kvality. Širší dynamický rozsah při tomto typu záznamu pak usnadní také korekce u výrazně kontrastních scén, kterých najdete v saharské oblasti celou řadu.

V neposlední řadě se v náročných podmínkách osvědčila také upravená ergonomie fotoaparátu, která nabídne jednak zdvojené ovladače na stejných místech při horizontálním i vertikálním úchopu. Pro dřívější uživatele aparátů OM-D je pak ovládnutí nové E-M1X naprostou hračkou, jelikož samotný systém práce s digitálem je z velké části stejný, jako u předešlých modelů.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1