100 LET ZNAČKY OLYMPUS VE FOTOGRAFII

Letošní rok je pro značku Olympus významný nejen díky uvedení zatím nejrychlejší bezzrcadlovky, ale také kvůli tomu, že slaví sté výročí působení na trhu s fotoaparáty.

Historie značky Olympus se začala psát v roce 1919, kdy založil Takeshi Yamashita společnost s názvem Takachiho Seisakusho, jež se posléze přerodila na společnost Olympus. Jejíž hlavní náplní byla především výroba a prodej mikroskopů. První z nich byl pod názvem Asahi microscope uveden na trh v roce 1920.

Ve třicátých letech pak započala éra výroby fotoaparátů osazených objektivy Zuiko. První z objektivů pod tímto jménem byl uveden na trh v roce 1934 a o dva roky později jej následoval vůbec první fotoaparát Semi-Olympus I. Jednalo se o tehdy častý systém sklopného fotoaparátu, který zaznamenával fotografie na svitkový film, a to ve formátu 4,5 × 6 cm.


Semi-Olympus I

Další významný milník nastal ve čtyřicátých letech, po skončení druhé světové války. Olympus obnovil výrobu v Tokiu a další dvě továrny otevřel v Suwa, Ina a Naganu. První kinofilmový aparát nesl označení Olympus 35 I a byl na trh uveden v roce 1948, o rok později se pak společnost přejmenovala na Olympus Optical Co.

Významná byla také padesátá léta, kdy pod vlivem velmi populární dvouoké zrcadlovky Rolleiflex vznikl model Olympus Flex I (1952). Jednalo se o vůbec první dvouokou zrcadlovku v portfoliu Olympusu. O tři roky šel na trh kinofilmový kompakt s širokoúhlým objektivem Olympus Wide, další rok to pak byl – dnes již legendární – Olympus Pen se záznamem na polovinu políčka kinofilmu.


Olympus Flex I

Prakticky každé další desetiletí pak bylo z pohledu Olympusu velmi úspěšné, jelikož vznikaly modely fotoaparátů, jejichž jména jsou známá dodnes a s mnohými z nich se setkali i současní fotografové. Namátkou vzpomeňme model PEN F (1963) nebo kompaktní dálkoměrný aparát Olympus.


Olympus PEN

Největšího věhlasu však dosáhla řada Olympus OM, kterou založil v roce 1972 model OM-1 a pokračovalo několik nástupců až k modelu OM-4 a jeho následovníku Olympus AFL (1983), který byl jako první model v historii poháněn baterií.


Olympus OM-1

Velkého úspěchu dosáhla značka malým kompaktem Olympus mju v roce 1991, a to především díky velmi dobré obrazové kvalitě v kombinaci s kapesními rozměry. Kapitolu filmové fotografie pak uzavírá ultrazoom s charakteristickým designem řady L-1 (1990).


Olympus mju 1

V roce 1993 vstupuje výrobce na trh digitálních fotoaparátů s modelem Deltis VC-1000 a následně velmi populárním Camedia C-2000 Zoom (1999). O čtyři roky později jde na trh první digitální zrcadlovka E-1 s rozlišením 5 Mpx, kterou posléze následovalo několik jednodušších i pokročilejších modelů. Zásadní změnou pak bylo uvedení bezzrcadlovky PEN-1, která v roce 2009 odstartovala řadu micro 4/3. Tři roky na to se objevuje model OM-D E-M5 a éra pokročilých bezzrcadlovek začíná.


Olympus E-1

Sto let s fotografy

Toto významné výročí si Olympus připomíná několika různými způsoby. Vedle přednášek, výstav a workshopů to byl například bezplatný servis fotoaparátů na veletrhu Photography Show.

Jednu z připomínek však může získat každý, je jí výroční limitovaná edice fotoaparátu OM-D E-M1 Mark II ve speciální stříbrné edici. Veškeré parametry i vlastnosti jsou u tohoto modelu shodné s černou variantou. Celosvětově bude k dispozici pouze 2000 kusů za cenu shodnou s černým provedením, tedy 44 999 Kč.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1