ŘADA OM-D E-M5 ROZHODNĚ NEKONČÍ!

Bezzrcadlovky profesionální řady OM-D jsou v současné době zastoupeny hned čtyřmi různými modely, které procházejí pravidelným upgradem. U pokročilého modelu E-M5 se však stále čeká na nový přírůstek, máme potvrzeno, že bude!

Podíváme-li se na celou řadu bezzrcadlovek OM-D, je jasné, že každý ze čtveřice aktuálně prodávaných modelů je určen jiným fotografům, kteří mají také odlišné nároky na vybavení. Vstupní model bezzrcadlovek OM-D je opravdu malý, avšak výkonný fotoaparát E-M10, aktuálně dostupný ve své třetí generaci.

Podstatnou výhodou je u tohoto digitálu jednak perfektní elektronický hledáček, a především pak ergonomie, která zahrnuje dvojici dialogových rollerů pro nastavení nejen expozičních parametrů. Díky nim je práce s aparátem velmi rychlá a intuitivní. Na druhé straně nabídky bezzrcadlovek je pak model E-M1 Mark II, respektive nejnovější E-M1X – tyto bezzrcadlovky nabídnou nekompromisní výkon v perfektně utěsněném těle s velmi účinnou stabilizací.

Model E-M5 Mark II je s námi na trhu již od roku 2015 a je perfektní kombinací výkonu a odolnosti, která je zabalena v kompaktním těle. Stále častěji se proto objevují dotazy na možného nástupce, tedy třetí generaci povedené bezzrcadlovky.

U příležitosti veletrhu CP+ v japonské Yokohamě se o strategii společnosti Olympus podělili její zástupci v rozhovoru pro webový magazín Imaging Resource – konkrétně pánové Shigemi Sugimoto, Toshiyuki Terada a Yuka Iwasawa.

 
Vlevo  Shigemi Sugimoto, vpravo pak Toshiyuki Terada

Vedle otázek souvisejících s nově uvedenou bezzrcadlovkou OM-D E-M1X také padlo několik informací o střední řadě E-M5, která je velmi oblíbená mezi pokročilými fotografy. Oba dva zástupci společnosti potvrdili, že bude Olympu nadále pokračovat s následovníky současných řad – tedy následovník začátečnické OM-D E-M10 Mark III a také profesionální OM-D E-M1 Mark II.

V případě modelu OM-D E-M5 Mark II pak padla informace o tom, že ani tato modelová řada rozhodně nebude ochuzena o novější fotoaparát. Důležité tedy je, že se dočkáme nástupce velmi populárního modelu, jehož předchůdce de facto započal celou řadu bezzrcadlovek OM-D.


Model OM-D E-M5 Mark II v limitované edici v titanovém provedení

Také z toho důvodu si Olmypus dává načas, jelikož chce představit svým zákazníkům fotoaparát, který bude maximálně odladěný nejen ve smyslu funkčnosti, ale také po stránce ergonomické, do níž se v nemalé míře promítají zkušenosti zákazníků z řad amatérských i profesionálních fotografů.

Jak už je zvykem a pravidlem v této sféře, zástupci společnosti nemohou prozradit žádné detaily ohledně termínu uvedení či označení nástupce pokročilého modelu OM-D E-M5 Mark II, vystačit si tedy musíme s informací, že tato řada bude pokračovat a měli bychom se dočkat nového zástupce.


Generační rozdíl mezi modelem E-M5 a E-M5 Mark II

Zdržení ve výrobě

Vzhledem k současnému nastavení trhu, který je v posledních měsících nasycen plnoformátovými zrcadlovkami, nebylo o Olympusu příliš slyšet, a to až do okamžiku, kdy byl uveden model E-M1X, který cílí na profesionální uživatele. S jeho pomocí také Olympus vysílá do světa jednoduchou zprávu – velmi důležité jsou pro společnost v oblasti fotografie tři pilíře, a to je kompaktní a lehké tělo, objektivy s vysokou rozlišovací schopností a výkonná stabilizace obrazu. Na ně se bude samozřejmě v následujících letech soustředit.

Z rozhovoru také vyplynulo, že pro společnost je stěžejní zaměření na formát micro 4/3, z něhož se snaží získat maximum. Ve světle aktuálního boomu plnoformátových přístrojů pak tento směr považují za perspektivní, jelikož pro sebe bude mít značka velké manévrovací pole – valná většina výrobců se totiž soustředí na aparáty s většími snímači, c čímž se samozřejmě pojí celá řada návazných věcí, jako jsou nové ostřicí moduly, výkonnější obrazové procesory apod.

Jedním z důvodů, proč ještě nebyl uveden nástupce modelu E-M5 Mark II je také fakt, že Olympus přesouvá výrobní závody z čínského Shenzenu do Vietnamu. V praxi toto rozhodnutí padlo již před dvěma lety, kdy začaly první přípravné kroky k přesunu výroby.


Výrobní hala Oympus ve Vietnamu

Výrobní kapacity ve Vietnamu jsou jedny z nejstarších a bylo potřeba je rapidně navýšit, což samozřejmě stojí nemálo času, kdy nemohou výrobní linky fungovat na plný výkon. Navíc v takových podmínkách není zcela reálné vyvíjet nový fotoaparát, což je i důvodem zdržení nástupce pokročilé bezzrcadlovky.

Jaký je tedy závěr? Těšme se na nástupce modelu E-M5 Mk II, jeho uvedení je pravděpodobně za dveřmi, jelikož výroba ve Vietnamu se rozjíždí. Snad se brzy dočkáme.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1