OLYMPUS TOUR – VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ SOUTĚŽE

Další Olympus Tour je za námi, a s nimi i Vánoční čas. Kdo dostal fotoaparát či jednu z dalších cen nadělenou pod stromeček? Přinášíme vám přehlídku 10 nejlepších fotografií ze soutěže Olympus Tour.

Soutěžící se museli, jako každý podzim, vypořádat s náročnými povětrnostními i světelnými podmínkami, stejně jako s omezeným časem. Na pomoc si ale mohli vzít vynikající světelné objektivy M.Zuiko Digital, díky čemuž měli velkou šanci pořídit skvělé snímky navzdory všem zmíněným okolnostem. A že se to mnohdy opravdu dařilo!

Téma bylo jako vždy neomezené. Záleželo čistě na schopnostech a záměrech soutěžících. Fotografií (a mnohdy kvalitních a zajímavých) se sešlo více než sto, jedna z nich však vystupovala hned od začátku vyhodnocování.

Ač jsme se zvláště mezi prvníma dvěma museli chvíli rozhodovat, volba vítěze nakonec padla na výše zmíněnou fotografii od Oty Procházky. Musíme ocenit jak nápad, tak provedení, tak přípravu, kterou musela fotka vyžadovat. Autor musel vedle vytipování vhodné lokality sehnat 11 lidí a na dálku jim přes telefon dávat pokyny. Jde o dobrou ukázku, že samotné nastavení fotoaparátu a zmáčknutí spouště je už jen drobnost na konec, ale kvalitní fotku mnohdy určuje důkladná příprava. Zde se krom estetické stránky také uplatňuje příběh, jenž fotografie patro po patru vypráví. K takto pojaté fotografii nám navíc velmi sedí zvolený minimalistický styl ve vysoce kontrastní černobílé.


Ota Procházka, Olympus Tour Liberec

Gratulujeme Otovi Procházkovi, vítězi zimní Olympus Tour, a přejeme mnoho zdařilých fotografií s hlavní cenou, fotoaparátem OM-D E-M5 Mark III s objektivem M.Zuiko Digital 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ!

 
Fotoaparát OM-D E-M5 Mark III s objektivem M.Zuiko Digital 14-42mm F3.5-5.6 EZ

Druhé místo společně s mini stativem Joby GorillaPod GripTight ONE GP Stand náleží autorovi této fotografie, kterým je David Šimůnek. Fotografie je typickým a povedeným zástupcem žánru "streetphoto" a její kouzlo spočívá v zachycení vtipného momentu a scény. Důležitou práci zde samozřejmě odvedl již autor malby na stěně domu, leckdo by však kolem prošel bez povšimnutí, nebo leda s pobaveným úšklebkem. Autor fotografie prokázal duchapřítomnost, přičemž fotografii komponoval čistě dle zlatého řezu, a to jak horizontálně (linie chodníku, stěny a parapetů), tak vertikálně (procházející dvojice a vesměs i malba na stěně). Díky zvolenému času došlo navíc k rozmazání procházející dvojice, což jinak statickou fotku velmi oživilo.


David Šimůnek, Olympus Tour Hradec Králové

Třetí místo a cenu v podobě brašny Lowepro Scout SH 100 pak získává autor následující fotografie – Petr Macháček. Zajímavého zpracování fotografie docílil zřejmě zrcátkem, kterým do objektivu odrazil část scény za sebou. Vytvořil tak netradiční pohled na Prahu spojením klasického, klidně působícího panoramatu Hradčan s osvětlenou a rušnou ulicí starého města. Silně také působí profil neznámého muže v popředí obrazu v zrcátku, který dává fotce prvek života a snad i tajemství a dokončuje tak zmíněné protnutí dvou světů.


Petr Macháček, Olympus Tour Praha

Gratulujeme tedy také těmto autorům k jejich zasloužené výhře a přejeme radostné fotografování s novým příslušenstvím.

Níže následuje zbytek výběru TOP 10 soutěžních fotografií. Autorům sice již žádná výhra nenáleží, nicméně jejich fotografie jsou velmi vydařené a zaslouženě se dostaly do tohoto úzkého výběru nejlepších fotografií ze soutěže Olympus Tour:


Matausz Burman, Olympus Tour Praha

Milan Pekař, Olympus Tour Mladá Boleslav

Boris Štuller, Olympus Tour Ostrava

Veronika Novotná, Olympus Tour Brno

Jarmila Pechová, Olympus Tour Ostrava

Hana Šottníková, Olympus Tour Brno

Karel Pekař, Olympus Tour Mladá Boleslav

Fotoaparáty Olympus OM-D a PEN, objektivy M.Zuiko Digital a další příslušenství zakoupíte v e-shopu Olympus nebo u autorizovaných prodejců Olympus.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1