často kladené dotazy

Tato sekce byla vytvořena na základě nejčastějších dotazů, které nám zasíláte. Před tím, než nás budete kontaktovat, podívejte se, zda nenajdete odpověď na váš dotaz právě zde.

Mohu na fotoaparát Olympus OM-D použít objektivy z mého starého PENu?

Ano, všechny objektivy označené M.Zuiko Digital jsou kompatibilní a plně funkční se všemi fotoaparáty OM-D a PEN. (Viz. tabulky kompatibility).

Se kterými objektivy jsou kompatibiní telekonvertory MC-14 a MC-20?

Telekonvertory MC-14 a MC-20 jsou kompatibiní s těmito objektivy: 

- M.Zuiko Digital ED 100-400mm 1:5.0-6.3 IS

- M.Zuiko Digital ED 40-150mm 1:2.8 PRO

- M.Zuiko Digital ED 300mm 1:4.0 IS PRO

 

Mohu použít sluneční clonu z objektivu M.Zuiko Digital 12mm 1:2.0 na objektiv M.Zuiko Digital 17mm 1:1.8?

Ne. Fyzicky lze sice nasadit, ale nebude plnit funkci správné sluneční clony pro daný úhel záběru, který poskytuje objektiv s ohniskem 17mm. Dojde pouze k částečné eliminaci světla dopadajícího z boku. Pro správné zastínění 17mm 1:1.8 objektivu je potřeba použít originální clonu LH-48B.

Mohu si na svůj fotoaparát OM-D nasadit libovolný bateriový grip určený pro Olympus?

Ne. Každý fotoaparát OM-D, který umožňuje nasazení gripu, má jako volitelné příslušenství jeden konkrétní typ gripu. (Viz. tabulky kompatibility).

Jsou všechny objektivy M.Zuiko Digital kompatibilní se všemi fotoaparáty Olympus OM-D a PEN?

Ano, všechny objektivy označené M.Zuiko Digital jsou kompatibilní a plně funkční se všemi fotoaparáty OM-D a PEN. (Viz. tabulky kompatibility).

Mohu použít Olympus objektiv M.Zuiko Digital na digitální zrcadlovce Nikon, či jiné značky?

Ne, objektivy M.Zuiko Digital jsou kopatibilní pouze s výrobky standardu Micro 4/3, tedy s fotoaparáty OM-D nebo PEN, či fotoaparáty Panasonic nebo například vybranými modely kamer Black Magic.

Je objektiv M.Zuiko Digital ED 40-150mm 1:2.8 PRO vhodný a použitelný s fotoaparátem Olympus PEN?

Ano, všechny objektivy označené M.Zuiko Digital jsou kompatibilní a plně funkční se všemi fotoaparáty OM-D a PEN. (Viz. tabulky kompatibility). Otázkou vhodnosti je samotná velikost a uživatelská přívětivost ovládání takového spojení. Ke zmíněnému objektivu doporučujeme spíše větší fotoaparáty s hledáčkem, vestavěným gripem a ovládáním dvěma rolery.

Jaký je rozdíl mezi bateriemi BLN-1 a BLH-1? Mohu je vzájemně zaměňovat a používat ve fotoaparátu OM-D E-M1 Mark III?

Ne. Jedná se o dvě zcela odlišné baterie. BLN-1 se používá například ve fotoaparátech: OM-D E-M1, OM-D E-M5 Mark II, PEN-F apod. Baterie BLH-1 je novější model s vyšší kapacitou a používá se ve fotoaparátech E-M1 Mark II, Mark III a E-M1X. (Viz. tabulky kompatibility).

Mohu na fotoaparát E-M1 Mark III použít kabelovou spoušť RM-UC1?

Ne. Na fotoaparáty E-M1 Mark II, E-M1 Mark III a E-M1X je zapotřebí mít kabelovou spoušť s označením RM-CB2, s 2,5mm jack konektorem na konci.

Dá se automatická krytka LC-37C použít i na jiné objektivy, než na M.Zuiko Digital ED 14-42 mm EZ 1:3.5-5.6?

Ne. Tato krytka je funkční a tedy plně automatická pouze se zmíněným objektivem 14-42mm EZ. V případě našroubování na jiné objektivy se stejným závitem nedojde k otevření krytky.

Jsou všechny objektivy Zuiko Digital (původně určené pro digitální zrcadlovky) kompatibilní se všemi fotoaparáty Olympus OM-D a PEN?

Bez redukce nikoliv. Abyste mohli objektivy Zuiko Digital použít na fotoaparátech OM-D a PEN, je potřeba je propojit jednou z následujcích redukcí: MMF-1, MMF-2 nebo MMF-3. Objektivy pak budou fungovat, avšak je zapotřebí počítat s pomalejším zaostřováním. (Viz. tabulky kompatibility).

Lze objektiv M.Zuiko Digital nasadit na kompaktní fotoaparát SZ-14 (nebo jiný kompakt)?

Nelze. Výměnné objektivy M.Zuiko Digital nebo Zuiko Digital, nelze použít ve spojení s kompaktními fotoaparáty Olympus, které nemají možnost výměny objektivů.